Inštalácia zborového farára v Leviciach

V sobotu 20. septembra 2014 sa uskutočnila slávnosť inštalácie ThDr. Martina Rieckeho za zborového farára v Leviciach. Slovo Božie kázal brat biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Mgr. Milan Krivda.
Brat biskup vo zvesti slova Božieho povzbudil levických evanjelikov, aby svoj zbor spoločne budovali a boli vzorom ostatným vo viere, v láske a nádeji.

Slávnostný akt inštalácie vykonal senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu Mgr. Ján Jančo. Povzbudil brata farára Martina Rieckeho, aby sa vo svojej službe, ako aj vo svojom živote nechal viesť dobrým pastierom Pánom Ježišom Kristom. Potom sám bude múdro, svedomite a spravodlivo viesť duchovné stádo levických evanjelikov. Symbolicky mu odovzdal chrámový kľúč, Bibliu, nádoby ku Krstu svätému a Večeri Pánovej, chrámovú agendu a bielu kamžu.

Novoinštalovaného kazateľa slova Božieho pozdravili aj predstavitelia všetkých kresťanských cirkví pôsobiacich na území mesta Levice, ako aj cirkevníci z cirkevného zboru Kokava nad Rimavicou, v ktorom brat farár pôsobil 12 rokov. Za Rimavský seniorát, kde brat farár zastával niektoré funkcie, sa prihovoril senior Mgr. Dušan German. Za Dunajsko-nitriansky seniorát sa prihovorila sestra konseniorka Mgr. Zuzana Moncoľová. Pozdravnou rečou sa chrámovému zhromaždeniu prihovoril aj Mgr. Ján Dobák, ktorý v levickom cirkevnom zbore pôsobil 32 rokov ako zborový farár a niekoľko rokov aj ako senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu. Zhromaždenie pozdravil piesňou aj zborový spevokol pod vedením pani profesorky Viery Nehézovej. Slávnosť inštalácie sa skončila mohutným spevom evanjelickej hymny Hrad prepevný.

Neskôr naše zhromaždenie pokračovalo pri spoločnom stolovaní v priestoroch cirkevného zboru. Poďakovanie patrí všetkým cirkevníkom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave slávnosti inštalácie či napiekli chutné zákusky a slané pečivo.

Fotografie: Mário Bočák