Inštalácia sestry farárky Evy Kolesárovej

Tretia nedeľa po Veľkej noci s názvom Jubilate! – Plesajte! 21. apríla 2013 sa stala dňom slávnostnej inštalácie novej petržalskej zborovej farárky Evy Kolesárovej. Inštaláciu vykonal senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina; kázňou slova Božieho poslúžila sestra farárka Oľga Klátiková a prihovoril sa i generálny biskup Miloš Klátik.
Sestra farárka Eva Kolesárová bola inštalovaná za zborovú farárku v cirkevnom zbore, do ktorého prišla spolu so svojím manželom Jánom Kolesárom už pred piatimi rokmi. Najprv pôsobila ako duchovná správkyňa v Evanjelickom lýceu v Bratislave, no zároveň neraz vypomohla aj v našom cirkevnom zbore. „Pán Boh ťa vysiela, aby cez teba sa On dotýkal ľudí okolo teba,“ povedal v inštalačnom príhovore brat senior BAS Boris Mišina a pripomenul povinnosť kazateľov − ale aj všetkých veriacich − „vydávať jasné svedectvo o tom, kto je Pán a čo nám prináša“. Inštaláciu vykonal spolu so seniorkou LOS Katarínou Hudákovou, sestrou inštalovanej farárky, a s jej manželom Jánom Kolesárom, prvým zborovým farárom CZ ECAV Bratislava-Petržalka, ktorý je aj konseniorom BAS.

Slávnostnou kázňou slova Božieho poslúžila sestra farárka Oľga Klátiková. V úvode oslovila svoj vážený a milovaný cirkevný zbor a zablahoželala svojej nástupkyni v úrade petržalskej zborovej farárky. „Dnes, v nedeľu Jubilate, sa radujeme v Pánu Bohu a ďakujeme Mu aj za našu sestru farárku,“ povedala v úvode kázne. „No tým najhlavnejším dôvodom na plesanie je, že Ježiš Kristus je živý a viac už neumiera.“ Na základe kázňového textu z J 12, 20 – 26 vyzvala veriacich, aby „sme sa stali nástrojmi lásky Pána Ježiša Krista, ktorý prišiel hľadať a spasiť všetko, čo bolo zahynulo. Ochotne si zastaňme do Jeho služby, hľadajme a privádzajme ľudí k Ježišovi Kristovi – predovšetkým tých najbližších. Buďme pre nich aj my takým Filipom a Ondrejom. Túžbu stretnúť sa s Ježišom je potrebné aj vzbudzovať. Je potrebné oslovovať i tých, ktorí nemajú záujem o duchovné veci, resp. ho nevnímajú alebo v sebe potláčajú. Avšak len záujem, len túžba po stretnutí s Pánom, nestačí. Je potrebné ísť ďalej, je potrebné viac, je potrebné Pána Ježiša Krista nasledovať“. Na záver kázne naša bývalá zborová sestra farárka zdôraznila: „Od nás kresťanov sa očakáva, aby sme odumreli hriechom, aby sme priniesli aj úrodu pre večný život, preto s Božou pomocou usilujme sa žiť každý deň tak, aby sa celý náš život bol svedectvom – obrazom Pána Ježiša Krista.“

Po piesni Petržalského oktetu s priliehavým názvom Ó, Jezu, Tebe slúžiť chcem sa chrámovému zhromaždeniu prihovoril brat generálny biskup Miloš Klátik. Povzbudil inštalovanú sestru farárku i celý cirkevný zbor k ďalšej službe Pánu Bohu slovami: „Milá sestra farárka, prosíme Pána Boha, aby vás obdarovával aj naďalej svojimi darmi milosti a lásky, múdrosťou, ktorá je zhora. Prosíme Pána Boha, aby sme všetci spolu – bratia a sestry, ako služobníci Boží − bojovali dobrý boj, beh dokonali, vieru zachovali a raz prijali veniec spravodlivosti z rúk nášho milostivého Pána a Spasiteľa.“

Za hostí zo susedného evanjelického cirkevného zboru Bruck an der Leitha a z dvoch cirkevných zborov v Ulme sa inštalovanej sestre farárke prihovoril zborový farár z Ulmu-Böfingenu Hans-Jörg Mack, ktorý jej odovzdal pozdravy od bratov a sestier zo zahraničia a odkázal ju v jej činnosti zborovej farárky na príklad apoštola Pavla ako vzor hodný nasledovania.

K pozdravným príhovorom sa pridal brat farár Martin Zaťko zo Šváboviec − jej rodného cirkevného zboru. Za jej bývalý cirkevný zbor v Hanušovciach sa prihovoril brat farár Martin Škarupa, ktorý sestre farárke zaželal, aby aj v Petržalke mala taký „rodinný“ cirkevný zbor a takú duchovnú rodinu ako v Hanušovciach: „Nech váš lampáš aj tu svieti všetkým naokolo!“ Spolu so sestrou farárkou Evou Škarupovou-Lašákovou a ďalšími hanušovskými cirkevníkmi jej zaspievali dve piesne.

Inštalovaná sestra farárka vo svojom príhovore poďakovala všetkým zúčastneným a zaspomínala si na svoj príchod do veľkého zboru v Petržalke, kde žijú ľudia z celého Slovenska i zo zahraničia, často veľmi rozdielni, a predsa všetkým treba slúžiť a otvárať dvere. Je to náročná misia, preto by sa na nej mali zúčastniť všetci členovia zboru: „Myšlienka otvorenosti a služby je našou spoločnou úlohou od Pána Boha,“ zdôraznila.

Do programu služieb Božích prispel petržalský zborový spevokol Laudate pod taktovkou Tomáša Rojčeka a petržalský dorast; hudobným sprievodom poslúžil brat kantor Miloš Matejka.