Horná Mičiná si pripomenula 230. výročie posvätenia chrámu

Horná Mičiná si pripomenula  230. výročie posvätenia chrámu

Veriaci z Hornej Mičinej a obcí Dolná Mičiná, Môlča, Čerín a Čačín si v nedeľu 20. septembra 2015 pripomenuli 230. výročie posvätenia tolerančného Božieho chrámu v Hornej Mičinej. Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Slávnostné služby Božie sa konali za účasti viacerých duchovných predstaviteľov ECAV na Slovensku a hostí aj zo zahraničia. Prítomných privítal brat Daniel Duraj, miestny zborový farár a konsenior Zvolenského seniorátu, spolu so sestrou dozorkyňou Emíliou Ostroluckou. Program slávnostných služieb Božích sa niesol v duchu kázňového textu z Listu apoštola Pavla Korintským.

Slávnostným kazateľom a zvestovateľom Božieho slova bol brat generálny biskup Miloš Klátik. V kázni zdôraznil význam chrámu v živote veriaceho človeka a aj to, že dedičstvo predkov, ktorí sa v ťažkých časoch zaslúžili o vybudovanie kostola, si treba vážiť a vracať sa k Božím hodnotám: „Byť Božím človekom, nielen v kostole, ale aj mimo neho.“ V kázni položil otázku, či by aj dnes obstáli veriaci v podobnej situácii ako naši predkovia a či by našli silu postaviť chrám aj z toho mála, čo mali.

Vo svojej kázni poďakoval veriacim, že sa mu dostalo cti zúčastniť sa na týchto slávnostných službách Božích. Vyzdvihol skutočnosť, že Horná Mičiná mu je osobne blízka a jej cirkevný zbor pozná i z rozprávania a spomienok svojej manželky Oľgy Klátikovej, rod. Rubaninskej, a jej otca, brata farára Ivana Rubaninského, pôsobiaceho na tunajšej fare 15 rokov, ktorý bol medzi ľuďmi veľmi obľúbený.

Pri tejto príležitosti sa veriacim prihovorila aj sestra Oľga Klátiková, ktorá v mene celej rodiny sa poďakovala za prijatie. Spomenula si na svoje mladé roky na tunajšej fare, na svojho otecka, na to, ako často hrávali v kostole na organe, na pracovitých a srdečných ľudí. Svoj pôsobivý príhovor zakončila slovami, ktoré napísal jej otec pri príležitosti 187. výročia posvätenia tunajšieho chrámu.

Veriacim sa prihovoril aj brat senior Zvolenského seniorátu Ján Čáby a predchádzajúci brat farár Pavel Kollár, dnes pôsobiaci v CZ ECAV Veľký Grob − Čataj. V ďakovnom prejave sa prihovoril veriacim brat farár István Vető z partnerského cirkevného zboru Cinkota spolu s ďalšími hosťami zo zahraničia. Odovzdali dary pre domáci cirkevný zbor a kytice pre manželky farárov. Históriu cirkevného zboru účastníkom služieb Božích pripomenula zborová dozorkyňa sestra Emília Ostrolucká, ktorá vyzdvihla úsilie predkov vlastnými silami a prostriedkami za jeden rok vybudovať tento chrám.

Záverečný program služieb Božích obohatilo aj milé vystúpenie detí z detskej besiedky s gitarovým sprievodom brata farára Daniela Duraja. Program spestrilo vystúpenie folklórnej skupiny Pecníkovci a speváčky Anny Pecníkovej z Hrochote. Ďalej svoj hudobný pozdrav priniesli v tónoch Antonia Vivaldiho − Zulfizar Zázrivá a v tónoch E. Sainz de la Maza: Campanas del Alba − Jozef Vohár. Záverečná bodka patrila 14-ročnému Jurajovi Pecníkovi ml. z Čerína, ktorý na husliach v sprievode gitary vylúdil známu inštrumentálnu skladbu Haleluja.

Slávnostný program pokračoval v spoločenskej miestnosti obecného úradu, kde bolo pripravené pohostenie pre všetkých účastníkov.