Dištriktuálny deň ZD ECAV a 600. výročie upálenia Majstra Jana Husa

Hrad Branč a 5. júl sú už mnoho rokov neoddeliteľne späté. Pre mnohých znamenajú možnosť stretnúť sa s bratmi a so sestrami zo Západného dištriktu ECAV pri službách Božích a rozjímať nad duchovným odkazom spojeným s týmto miestom.
Tohto roku, pri 600. výročí upálenia Majstra Jana Husa, sme počúvali z úst Petra Pivoňku, seniora Východomoravského seniorátu Českobratskej cirkvi evanjelickej v Českej republike, myšlienky nie o Husovi, ale od Husa v slovách jeho kázne o Dobrom pastierovi (J 10, 11 − 16). Naša vďaka smerovala k Pánu Bohu aj za vierozvestov Cyrila a Metoda, keď sme sa započúvali do prednesu básne Proglas v podaní nášho vzácneho brata Juraja Sarvaša. Pripomenuli sme si aj evanjelických martýrov, ktorí boli väznení na hrade a poslaní na galeje, keď za účasti čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky bol položený veniec k ich pamätníku.

Účastníkov služieb Božích privítal sobotišský farár Rastislav Hvožďara. V liturgii poslúžili brat biskup Západného dištriktu Milan Krivda aj senior Myjavského seniorátu Miroslav Hvožďara, sestra seniorka Bratislavského seniorátu Sidonia Horňanová a sestra seniorka Považského seniorátu Eva Juríková. Zaznel aj príhovor dôstojného brata generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika, ktorý na záver udelil Áronovské požehnanie. Prítomných pozdravil aj generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR Marian Bodolló. Vzácnym hosťom bol biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku János Szemerei. Medzi účastníkov zavítal aj Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Program rozhlasových služieb Božích obohatili vystúpenia mládežníckeho spevokolu zo Sobotišťa po vedením Anny Praskačovej, zborového spevokolu z CZ Trenčianske Stankovce pod vedením Milana Petrulu, ako aj hudobná skupina „Switch on“ z Vrboviec.

Tradične aj deti mali svoj priestor k Božej oslave, keď sa pod vedením sestry Martiny Krivdovej, tajomníčky pre vnútornú misiu Západného dištriktu, v spolupráci s farárovcami Líviou a Jánom Lichancovcami z Brezovej mohli zúčastniť na detskej besiedke.

Veríme, že nielen priami účastníci služieb Božích, ale aj tí, čo počúvali rozhlasový prenos z týchto služieb Božích, mohli načerpať novú silu pre svoj život. Pán Boh aj dnes pozýva každého jedného z nás, aby sme boli svedkami Jeho zachraňujúcej pravdy, bránili Jeho pravdu a milovali ju. Takýto životný štýl, riadenie sa takýmito princípmi vyžaduje mnoho síl a pokory. Nech nás k tomu zmocňuje Pán Boh svojím Svätým Duchom. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a poslúžili podľa svojich možností.