CZ Senné oslávil 90. výročie posvätenia chrámu Božieho

V nedeľu 8. novembra 2015 sme si na službách Božích v Sennom pripomenuli významnú udalosť − 90 rokov od posvätenia chrámu Božieho. Pri tejto príležitosti sme pred kostolom zasadili náš Strom reformácie.
Slávnostným kazateľom bol brat konsenior Novohradského seniorátu Mgr. Jaroslav Ďuriš, ktorý nás povzbudil v tom, aby celé rodiny a domácnosti slúžili Hospodinu. Liturgiou poslúžili sestra farárka Mgr. Dana Pavlovkinová, brat farár Mgr. Pavel Melicherčík a domáci brat farár Mgr. Tomáš Lipovský. Počas služieb Božích zaspieval spojený spevokol zo Senného a Hornej Strehovej dve piesne. Spoločenstvo evanjelických žien pod vedením sestry Danice Šóšikovej oboznámilo všetkých s históriou cirkevného zboru. V spolupráci s Novohradským osvetovým strediskom v Lučenci cirkevný zbor vydal brožúru o histórii zboru a kostola v Sennom.

Po slávnostných službách Božích sme sa všetci zhromaždili pred kostolom, kde brat konsenior zasadil náš Strom reformácie – javor mliečny – karmínový kráľ. Po zasadení stromu sme zotrvali v milom spoločenstve a pri slávnostnom občerstvení sme pokračovali v rozhovoroch. Ďakujeme z celého srdca Pánu Bohu, že sme mohli z Jeho milosti prežiť tento krásny a požehnaný deň.

Prvý kostol v Sennom pochádzal zo 14. storočia. Za pôsobenia farára Ľudovíta Pivarčeka bol starý kostol zbúraný, nakoľko oprava starého kostola by stála len o 10 000 Kčs menej ako stavba nového kostola. V apríli 1925 sa so starým chrámom rozlúčili a pristúpilo sa k stavbe nového, súčasného chrámu. Cirkevníci pri stavbe pomáhali s obrovskou zanietenosťou a pevnou vierou. Dňa 7. novembra 1925 bol kostol i so zariadením posvätený a odovzdaný. Posvätil ho biskup Samuel Zoch, kazateľom bol dekan SEBF Michal Bodický. Večeru Pánovu prislúžil senior Novohradského seniorátu Michal Laciak st. Celkové náklady na stavbu kostola boli okolo 300 000 Kčs.