Krásnych 105 rokov v Kremnici

Tohto krásneho a výnimočného veku sa dožila 19. augusta 2016 pani Helena Majerová, najstaršia obyvateľka Kremnice a súčasne najstaršia členka evanjelického cirkevného zboru v Kremnici.
My sme na to hrdí, že takého vzácneho a nadovšetko Pánu Bohu oddaného človeka ešte v tomto veku máme medzi sebou. Je to veľkým Božím požehnaním. Už len predstava dožiť sa 105 rokov je pre mnohých nedosiahnuteľná. Keď sa však človek toho dožije, je to skutočne vzácne. Podľa tety Ilky Majerovej, tak ju všetci volajú, „nie je to nič výnimočné, keď žije človek vo viere k Pánu Bohu, keď si opakuje kedysi naučené texty z Biblie a modlitby“. „Každý deň, každá hodina mi takto rýchlo ubieha, že som sa ani nenazdala a som o rok staršia.“ V tomto požehnanom veku, keď už slabšie vidí a počuje, stále dodáva veľa energie aj druhým. Neustále sa zaujíma o dianie vo svete, v cirkvi, cirkevnom zbore... Odkázaná je už na láskavú starostlivosť iných v DD a DSS Kremnica.

Teta Helena Majerová má výnimočnú krásu vo svojom srdci, keď svoju lásku rozdáva všetkým, keď krásne a zaujímavo rozpráva, keď sa pritúli a keď svojimi kedysi veľmi zrobenými rukami pohladí. K jej vzácnemu jubileu pripravil CZ ECAV Kremnica krásnu a výnimočnú ďakovnú pobožnosť. Zborový brat farár Jozef Pacek na nej poslúžil zvesťou Božieho slova. Založil ju na slovách z Jánovho evanjelia a priblížil v ňom príbeh ženy Samaritánky, ktorá v Ježišovi našla prameň živej vody, vody prúdiacej k večnému životu. A tak ako ho našla žena Samaritánka, našla ho aj teta Ilka a Pán Ježiš ho ponúka každému z nás.

Osobne poctil návštevou tetu Helenu Majerovú v DD a DSS Kremnica, kde prežíva dlhú jeseň svojho života, aj brat senior ZVS Ján Čáby. Po prečítaní 63. žalmu s dojatím teta Majerová povedala: „Tento žalm vystihuje môj život, moju túžbu a lásku k Bohu.“ Keďže je najstaršia členka CZ ECAV Kremnica, pútavo mu rozprávala o blížiacom sa výročí reformácie, o histórii nášho cirkevného zboru, o prácach, ktorými sa podieľala na jeho zveľaďovaní, o farároch slúžiacich v cirkevnom zbore. Posilnená Pánom Bohom spoločne s bratom seniorom zaspievala jej obľúbenú pieseň Smieť žiť pre Krista.

Oslavy takého vzácneho človeka boli výnimočné, veď dožiť sa 105 rokov nemá každý nadelené. Je to veľký Boží dar, ktorý bol daný práve tete Helene Majerovej, najstaršej členke cirkevného zboru v Kremnici.