Dištriktuálny deň ZD ECAV 2014 na Branči

V sobotu 5. júla 2014 sa na zrúcaninách hradu Branč v okrese Senica sa uskutočnil Dištriktuálny deň Západného dištriktu ECAV, tradične venovaný pamiatke vierozvestcov Cyrila a Metoda, spomienke na Majstra Jána Husa, ako aj na evanjelických a reformovaných martýrov, ktorí tu boli väznení.
Na slávnostných evanjelických službách Božích bol kazateľom slova Božieho brat biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Milan Krivda, ktorý si za základ kázne zvolil text z Evanjelia podľa Marka 8, 34 - 38. Pripomenul, že v máji tohto roku uplynulo 340 rokov odvtedy, ako predstaviteľov cirkvi priviezli do podzemných väzníc na hrade, odkiaľ ich po roku odviezli na galeje. Pamiatku piatich martýrov pripomína od roku 1939 pomník s pamätnou tabuľou. Brat biskup ďalej v kázni upozornil, že viera v našej krajine po štvrťstoročí zovšednela. V tejto súvislosti pripomenul oduševnenie, s ktorým ľudia po roku 1989 prichádzali do kostolov. V závere svojej zvesti vyzval zhromaždených veriacich, ktorí zaplnili priestory v zrúcaninách hradu Branč, aby sa nikdy nevzdali Kristovho kríža, nasledovali svojho Pána a spoznávali Jeho vôľu aj skrze horlivejšie čítanie Biblie.

Na službách Božích okrem bratov biskupov liturgovali senior Miroslav Hvožďara, seniorka Eva Juríková a bratia farári Ľubomír Batka, Rastislav Hvožďara a Juraj Šefčík. Služby Božie obohatili svojimi duchovnými piesňami: detský a zborový spevokol z CZ Zvolen a zborový spevokol z CZ Erdevík zo Srbska. Mnohé deti sa zúčastnili na detských službách Božích, ktoré pripravili sestra farárka Lívia Lichancová v spolupráci s tajomníčkou VM ZD sestrou farárkou Martinou Krivdovou.

K zhromaždeným veriacim sa prihovorili vzácni hostia: brat biskup VD ECAV Slavomír Sabol, zástupca biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR Marián Hamari, brat farár Tom Wiliamson z USA, brat farár Ján Vida z CZ Erdevík zo Srbska, riaditeľ Ústredia ekumenickej pastoračnej služby Dávid Vargaeštok a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Po zaspievaní našej hymny Hrad prepevný sa brat biskup ZD Milan Krivda poďakoval účinkujúcim spevokolom, organizátorom, ako aj bratovi farárovi Ľubomírovi Batkovi, ktorý ukončil svoje pôsobenie v CZ Sobotište a na jeho miesto bol zvolený brat farár Rastislav Hvožďara. Zhromaždení veriaci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia odchádzali povzbudení Božím slovom, duchovnými piesňami a zážitkami, ktoré mohli prežiť v tomto spoločenstve, za čo sme vďační predovšetkým Pánu Bohu, že tento deň požehnal.

V predvečer 4. júla 2014 o 18.00 hodine sa na hrade Branč uskutočnilo mládežnícke stretnutie, kde vystúpili Richard Čanaky & F.B.I. a hudobno-dramatický krúžok - občianske združenie Sluha s muzikálom Môj pastier, aby povzbudili a posilnili mladých ľudí, ale aj ostatných vo viere a v nasledovaní Pána Ježiša Krista.