Oldřichovice na návšteve v Králi-Abovciach

Bratia a sestry z dcérocirkvi ECAV Kráľ-Abovce i z okolitých fílií cirkevného zboru v Tornali privítali 18. septembra 2016 vzácnu návštevu - bratov a sestry z Farního sboru Slezské církve evangelické a. v. v Oldřichoviciach.
Nebola to náhoda, lebo v 17. nedeľu po Svätej Trojici si Novoklenovčania z dcérocirkvi ECAV Kráľ-Abovce na slávnostných službách Božích pripomínali 44. výročie pamiatky posvätenia chrámu Božieho v Králi.

Domáci brat farár Marcel Ištván v kostole privítal nielen hostí z Oldřichovíc, ale aj početných domácich viery. Veď pozvanie na služby Božie bolo počuť doďaleka – pred ich začiatkom hosťujúci dychový orchester SCEAV zahral na nádvorí kostola v Králi niekoľko piesní z Evanjelického spevníka.

Slávnostným slova Božieho kazateľom bol brat farár SCEAV v Oldřichoviciach Jiří Chodura, ktorý za základ kázne volil verše 4 -5, 8 - 9 z 1. kapitoly 1. listu Korintským. V kázni o. i. uviedol: „Dnes máte sviatok, tak vyjdite k ľuďom a povedzte im slovo od Boha obohatené, ktoré poteší. Tie dobré slová sa učíte už 44 rokov práve na tomto mieste, v tomto chráme. Je to požehnané miesto, lebo tu poznávame Pána Ježiša Krista, ktorý nám hovorí: Poď, budem ťa viesť a spolu dôjdeme do cieľa.“ V závere poprial prítomným bratom i sestrám silu a Božiu pomoc k práci, ktorú treba vykonať, aby mohli obstáť na tomto mieste a aby ich Pán Boh doviedol do cieľa. Počas služieb Božích vystúpil nielen domáci ženský spevokol, ale aj dychový orchester a zborový spevokol SCEAV v Oldřichoviciach.

Popoludnie tejto nedele pokračovalo besedou a vzájomnými rozhovormi v Zborovom dome ECAV v Králi, kde pre hostí z Oldřichovíc pripravili domáci bratia a sestry výborné občerstvenie. Oldřichovický dychový orchester popoludní opäť nechal rozozvučať svoje hudobné nástroje v kostole v Králi. Počas koncertu zazneli skladby duchovné, klasické i moderné pod dirigentskou taktovkou Jána Kaletu st. Tie vystriedali duchovné piesne v podaní 21-členného zborového spevokolu SCEAV v Oldřichoviciach i evanjelizačná zvesť PaedDr. Milana Pecku. Ako uviedol v sprievodnom slove Ján Kaleta ml., poslaním dychového orchestra od jeho založenia v r. 1924 bolo a je prostredníctvom hudby slúžiť Pánu Bohu a oslavovať Ho za Jeho lásku a spasiteľnú milosť.

Tento nevšedný koncert priniesol všetkým poslucháčom povzbudenie, nádej, radosť a zavŕšil sviatočnú atmosféru tejto nedele v králi.