Ženy DNS sa stretli v Pribete

Aj keď pribetský evanjelický chrám v bežnú nedeľu nie je zaplnený do posledného miesta, 17. mája 2015 praskal vo švíkoch. Konalo sa tu totiž seniorálne stretnutie žien Dunajsko-nitrianskeho seniorátu, na ktorom sa zúčastnilo takmer 150 sestier.
Prítomných privítala domáca sestra farárka Jaroslava Zaťková. Po nábožnej piesni sa slova ujala seniorálna koordinátorka práce žien sestra Zuzana Moncoľová, ktorá uviedla tému stretnutia „Ženy v reformácii“ a odovzdala slovo sestre Daniele Horínkovej, ktorá bola hosťom stretnutia, a zároveň hlavnou prednášateľkou. Téma prednášky znela „Ženy v kázňach od reformácie podnes“. Spoločenstvo evanjelických žien (SEŽ) pod vedením sestry Horínkovej sa už od roku 2012 venuje výskumu účasti žien na šírení reformácie a na obrane evanjelickej cirkvi v krajinách niekdajšej „Dunajskej monarchie“, čiže v Rakúsku, Maďarsku, na Slovensku, v Čechách a čiastočne aj v Poľsku/Sliezsku v období 1517 – 1781. Celý projekt má byť ukončený a prezentovaný v roku 500. výročia reformácie – v roku 2017. No už teraz priniesol cenné informácie o nemalej úlohe žien v diele reformácie. Sestra Horínková uviedla príklady kázní v reformačnom a poreformačnom období – o ženách a pre ženy – a neobišla ani súčasnosť a službu žien dnes.

Sestra farárka Moncoľová spolu so sestrou Horínkovou informovali zhromaždenie aj o druhom projekte SEŽ k 500-ročnici reformácie, ktorý sa nazýva „Gobelín“. Ide o vyšívanú históriu reformácie na Slovensku. V každom senioráte našej cirkvi sestry vyšívajú jeden obraz. Niekoľko obrazov už je vyšitých a 19. – 20. júna t. r. sa v Liptovskom Trnovci bude konať už 4. stretnutie vyšívačiek s členkami projektovej komisie – autorkou projektu Dr. Janou Kepplovou, umeleckou garantkou prof. Jankou Krivošovou, technickou poradkyňou Emíliou Fojtíkovou a D. Horínkovou. Všetky záujemkyne sú pozvané.

V diskusii sa slova ujala sestra Antalová, ktorá si zaspomínala na neľahké začiatky sestier, ktoré ako prvé rozšírili rady ordinovaných služobníkov cirkvi. Nielen už v Pánu zosnulá Darina Bancíková, ale aj mnohé iné zápasili s prekážkami, no ich túžba slúžiť Pánovi a šíriť Božie slovo im nedovolila ustať.

Sestra Jančová porozprávala o modlitebnej reťazi, ktorú si vytvoril CZ ECAV Kalná nad Hronom. Koná sa každý týždeň a trvá 48 hodín, počas ktorých sa v dohodnutých časoch 24 účastníkov strieda na modlitbách za cirkevný zbor a jeho potreby i potreby jeho členov.

Po záverečnej modlitbe a požehnaní, ktoré prítomným udelil senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu Ján Jančo, sa všetci presunuli do budovy Poľnohospodárskeho družstva v Pribete, kde stretnutie pokračovalo formou voľných rozhovorov. Domáci cirkevný zbor sa postaral o to, aby tieto rozhovory prebiehali pri bohatom občerstvení, a tak mohli naše sestry spojiť príjemné s užitočným a zo stretnutia sa vrátiť nielen duchovne povzbudené a obohatené o nové vedomosti, ale aj naplnené dojmami zo stretnutia so sestrami z iných cirkevných zborov, so starými známymi, aj novými sestrami, ktoré rozšírili rady SEŽ Dunajsko-nitrianskeho seniorátu.

Nielen Dunajsko-nitrianskemu seniorátu, cirkevnému zboru v Pribete či sestre Daniele Horínkovej, ale aj a predovšetkým Pánu Bohu patrí vďaka. Veď On naše stretnutie požehnal a vylial svojho Ducha na naše zbory i na naše sestry. On nás pozýva na stretnutie, zhromažďuje v spoločenstve, dáva zaznieť Božiemu slovu a otvára naše srdcia, aby sme to slovo prijímali, a tak boli obohatení i povzbudení. To sa dialo aj v Pribete a za to Mu buď vzdaná vďaka, česť i chvála naveky.