Štvrťstoročnica v Žiari nad Hronom

V 3. nedeľu po Svätej Trojici 21. júna 2015 si evanjelici v Žiari nad Hronom na službách Božích pripomenuli 25 rokov, odkedy sa začali stretávať a organizovať aj v tomto meste, kedysi filiálke, dnes dcérocirkvi Cirkevného zboru ECAV Kremnica.
Žiar nad Hronom je okresné mesto s temer 20 000 obyvateľmi, kde sa pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 k našej cirkvi prihlásilo necelých 500 evanjelikov.

Začiatkom júna v roku 1990 zorganizovala malá skupina žiarskych evanjelikov prvé neformálne stretnutie za prítomnosti vtedajšieho seniora Zvolenského seniorátu Jána Dubínyho, konseniora Daniela Faklu a zastupujúceho farára v Kremnici Dušana Lúčanského. V 1. nedeľu po Svätej Trojici 17. júna 1990 sa konali prvé služby Božie v Žiari nad Hronom, v ateistickom, pôvodne silne katolíckom prostredí. Spočiatku sa služby Božie konali každý druhý týždeň, neskôr, po príchode farárky Eleny Fujeríkovej, každú nedeľu a sviatok. Veriaci sa k bohoslužobným príležitostiam stretávali v Pohronskom regionálnom stredisku v Žiari n/Hr. Začalo sa aj s vyučovaním náboženskej výchovy na školách.

Postupne vznikala nielen túžba, ale i potreba vlastných priestorov a dôstojného bohoslužobného stánku. Za pôsobenia farára Jána Ondrejčina bol posvätený základný kameň kostola, no samotná stavba bola v nedohľadne. Až po ďalšej zmene a príchode farára Jána Sotáka sa 28. marca 2011 urobil prvý výkop a začali sa reálne napĺňať túžby mnohých. Dnes je kostol z troch štvrtín hotový a pred nami sú dokončovacie práce. Ďakujúc Pánu Bohu za doterajšiu milosť, aj naďalej sa obraciame k Nemu o pomoc, lebo „od Hospodina moja pomoc, ktorý učinil nebo i zem“ (Ž 121, 2).

Na začiatku slávnostných služieb Božích pri krásnej štvrťstoročnici v rozostavanom chráme poddozorkyňa Elena Boriková privítala seniora Zvolenského seniorátu Jána Čábyho, bývalého seniora ZVS Jána Kecera, súčasného zborového farára v Kremnici Jozefa Paceka, ako aj ostatných prítomných a domácich viery.

Brat senior ZVS Ján Čáby poslúžil zvesťou Božieho slova na základe slov Pána Ježiša Krista, ktorý povedal: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení; ja vám dám odpočinutie!“ (Mt 11, 28) Vyjadril radosť z toho, že evanjelici v Žiari nad Hronom sa nielen začali stretávať, ale vytrvali a stretávajú sa dodnes. Zdôraznil potrebu odpočinutia, pauzy, pravidelného oddychu pri Božom slove a v spoločenstve bratov a sestier vo viere predovšetkým v nedeľu, ale i pri iných príležitostiach.

Je pred nami ešte veľa práce, ktoré sa neskončia a nemôžu skončiť ani dostavaním chrámu Božieho. Je potrebné pracovať aj na roli duchovnej, viesť ľudí ku Kristovi, k Jeho cirkvi. O to sa chceme snažiť a zápasiť v neľahkej dobe, v ktorej žijeme, pracujeme a slúžime. Voláme preto so žalmistom: „Ó, Hospodine, pomáhaj! Ó, Hospodine, popraj zdaru!“ (Ž 118, 25)