230. výročie posvätenia chrámu v Lubine

230. výročie posvätenia chrámu  v Lubine

Lubinskí evanjelici si v 23. nedeľu po Svätej Trojici 23. 11. 2014 pripomenuli 230. výročie posvätenia svojho chrámu Božieho. Na slávnostných službách Božích kázal generálny biskup Miloš Klátik.
Po vydaní Tolerančného patentu cisárom Jozefom II. v roku 1781 požiadali naši predkovia o povolenie stavby kostola. Keď ho dostali, ich chuť do stavby kostola musela byť veľká. V júli 1783 začali kostol stavať a posvätili ho v prvú adventnú nedeľu v roku 1784. Hnala ich k tomu veľká túžba po vlastnom chráme, súdržnosť, ale najmä viera v Pána Boha. Pamiatku posvätenia kostola Lubinčania slávia v poslednú nedeľu cirkevného roka – v 23. nedeľu po Svätej Trojici, aby sa naplnili náboženské aj ľudové tradície, že v adventnej dobe sa nemajú konať hody ani zábavy s nimi spojené. Od výstavby prešiel kostol za tie roky viacerými úpravami a rekonštrukciami.

Dôstojný brat generálny biskup v kázni na text z Izaiáša 35, 3 – 10 povedal: „Stojí tu svedok Božej prítomnosti. Ale, vďaka Bohu, vidím tu aj to, čo je dôležitejšie ako akákoľvek vzácna výzdoba – vidím tu vás, bratia a sestry. Pri pohľade na kostoly, najmä také, ako je tento, mnohí vidia iba pamiatky, ktoré treba udržiavať a zachovať ich v dobrom stave pre budúce pokolenia ako svedkov minulosti. No tí, ktorí sa o chrámy Božie starajú, investujú do ich vzhľadu a funkčnosti mnoho času i nemalé prostriedky, tí – tak, ako aj Vy – to robia a robili predovšetkým z lásky a vďaky Pánu Bohu i z lásky k Božiemu chrámu.“ Nakoľko táto nedeľa bola aj poslednou nedeľou cirkevného roka – Nedeľou večnosti, brat generálny biskup v druhej časti svojej kázne povedal, že sme z Božieho slova počuli radostné Božie zasľúbenia. „Preto máme Pánov druhý príchod očakávať s nádejou, s radosťou, aktívne – v tvorivej práci na slávu Božieho mena a pre dobro svojich blížnych. Sám Pán Boh nám takúto cestu ponúka. Mali by sme ju prijať a kráčať po nej s vďačnosťou a odvahou viery, či sa to už týka nášho osobného, rodinného života, ale aj života v cirkvi, aj života konkrétne v tomto cirkevnom zbore, či života spoločnosti.“ Preto: „Posilnime ochabnuté ruky, upevnime klesajúce kolená! Povedzme zdeseným srdciam: Buďte silní, nebojte sa! Ajhľa, váš Boh!... On sám príde a zachráni nás.“ (Iz 35, 3 – 4)

Slávnostnú atmosféru umocnil zborový spevokol, vystúpenie mládeže, detí, ako aj priblíženie histórie u v podaní sestry Ing. Oľgy Hrabovskej. Na službách Božích sa zúčastnili aj bratia a sestry z cirkevného zboru v Modre-Kráľovej so svojou sestrou zborovou farárkou doc. ThDr. Sidoniou Horňanovou, PhD., s ktorými udržiavame už temer desať rokov partnerstvo a vzájomné bratsko-sesterské spoločenstvo. Pozvanie prijal aj seniorálny dozorca Ing. Svetozár Naďovič.

Pri 230. výročí pamiatky posvätenia kostola bola odhalená pamätná tabuľa kňazom, ktorí v lubinskom cirkevnom zbore pôsobili. V rámci projektu ECAV na Slovensku k 500. výročiu Lutherovej reformácie 500 stromov reformácie bol vysadený strom reformácie č. 80 – lipa malolistá.

Ďakujeme Trojjedinému Pánu Bohu za všetku pomoc a požehnanie, za silu i dary milosti, ktoré nám na každý deň dáva a usmerňuje nimi náš život.