230. výročie chrámu v Očovej

230. výročie chrámu v  Očovej

Pri príležitosti 230. výročia posvätenia Ev. a. v. chrámu Božieho v Očovej sa 2. 10. 2016 konali v Očovej slávnostné služby Božie a vo filiálke Zolná zasadili Strom reformácie.
Pre členov cirkevného zboru i pozvaných hostí bolo výnimočné to, že medzi nich zavítal aj brat generálny biskup Miloš Klátik s manželkou, ktorý poslúžil kázňou Božieho slova a na záver služieb Božích požehnal prítomných. Hlboko do sŕdc sa mnohým účastníkom vryli slová z jeho kázne, založenej na slovách z Písma svätého: „Ale vy, milovaní, vzdelávajte sa vo svojej najsvätejšej viere a modlite sa v Duchu Svätom. Udržujte sa v láske Božej a očakávajte milosrdenstvo nášho Pána Ježiša Krista na večný život.“ (Jud, 20 − 21)

Medzi hosťami nechýbali ani zástupca dištriktuálneho dozorcu ZD Slavomír Hanuska s manželkou, konsenior Zvolenského seniorátu Daniel Duraj, bývalý zborový farár Ján Kecer, farár v. v. Juraj Kevický s manželkou, námestný farár Branislav Kováč zo Zvolenskej Slatiny, zborová farárka Beata Fraňová z Hrochote a domáca zborová farárka Irena Paľovová. Vzácnosťou bolo i to, že na oslavy zavítali aj hostia zo Srbska: brat farár Vladimír Lovás s rodinkou a s cirkevníkom z Aradáča.

Na začiatku slávnostných služieb Božích básňou i kvetmi privítali hostí a účastníkov slávnosti deti v kroji. Po kázni vystúpili so svojím programom najmenší škôlkari, deti zo základnej školy (ZŠ s MŠ M. Bela Funtíka v Očovej), mládež s básňami a piesňami ako aj domáci spevokol spolu so spevokolom študentov Ev. gymnázia v Banskej Bystrici.

Prítomní si vypočuli informáciu o histórii cirkevného zboru i chrámu Božieho a pri odchode zo služieb Božích si mohli so sebou odniesť aj leták s históriou kostola, ktorý vydal cirkevný zbor v Očovej práve k tomuto významnému jubileu.

V rámci príhovorov a pozdravov hostí zazneli milé slová z úst zborového kurátora Jána Chabadu a hostí Slavomíra Hanusku, Daniela Duraja, Jána Kecera, Vladimíra Lovása, ale aj z úst pána starostu obce Očová, a zároveň poslanca NR SR Jána Senka.

Po službách Božích nasledoval spoločný obed. Popoludní sa oslavy presunuli do filiálky Zolná, kde bol najprv zasadený Strom reformácie č. 139, potom nasledovalo divadelné predstavenie v podaní Divadelného ochotníckeho súboru Pilindoš - seniori z Očovej zahrali veselohru z dedinského prostredia Nie je Adam ako Adam - a napokon spoločné posedenie.

Prežili sme krásny, požehnaný deň Pánov plný radosti, zasmiali sme sa na veselohre a zasadili sme na pamiatku Strom reformácie v Zolnej. Pán Boh ho večer pokropil dažďom, a tak veríme, že sa strom reformácie ujme a že aj tí, ktorí prídu po nás, si pri pohľade naň spomenú nielen na dielo reformácie, ale aj na dielo, ktoré tu po sebe zanechávame my, a predovšetkým na dielo predkov, ktoré v Očovej už stojí 230 rokov, a to krásny chrám Boží.