150 rokov kostola v Novej Lehote

150 rokov  kostola v Novej Lehote

V dcérocirkvi CZ ECAV Piešťany − v Novej Lehote − sme si 25. júna 2016 pripomenuli 150. výročie postavenia a 145. výročie posvätenia evanjelického kostola. Slávnostným kazateľom slova Božieho bol generálny biskup Miloš Klátik.
Slávnosť posvätenia sa konala vo Sviatok apoštolov Petra a Pavla 29. júna 1871. Posviacka sa nekonala hneď, zrejme pre choleru alebo pre zákaz zhromažďovania kvôli nepokojom. Nová Lehota dlho bola dcérocirkvou Nitrianskej Stredy. V rokoch 1905 − 1973 mala priamo svojich kňazov, ktorí bývali v obci. Dlhší čas bol tento malý, ale životaschopný zbor administrovaný. Od roku 2001 je súčasťou Cirkevného zboru ECAV Piešťany a Bratislavského seniorátu.

Práve v roku tohto významného výročia sme začali s rekonštrukciou bývalej fary, ktorá v ostatných rokoch slúžila aj ako bohoslužobná miestnosť v zimnom období.

Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD. Za základ kázne si zvolil slová z 1Kr 8. Hovoril o význame modlitby a vzájomného stretávania sa v chráme Božom pre život cirkvi, našich rodín i každého kresťana. V liturgii poslúžil bývalý administrátor Mgr. Miroslav Jäger a zborový farár ThDr. Branislav Dolinský. Služby Božie spestril zborový spevokol z Piešťan. Predsedníctvo cirkevného zboru (ThDr. B. Dolinský a MUDr. Pavol Masaryk, CSc.) zablahoželalo dcérocirkevnej kurátorke Zuzane Markovej k životnému jubileu. S vďačnosťou k Pánu Bohu sme si zaspomínali na tých, ktorí chrám Boží budovali v minulosti, konkrétne aj na nedávno zosnulú sestru kostolníčku Annu Kováčikovú. Za rodákov sa prihovorila Vlasta Kasalová z obce Hrušov, kam sa za prácou presťahovali viacerí Lehoťania.

Po službách Božích sme v areáli kostola zasadili strom reformácie č. 133. Ďakujeme Pánu Bohu za všetko požehnanie, ktoré v tomto chráme Božom nachádzame a prosíme Ho, aby jeho oči boli vo dne i v noci upreté na tento dom a na toto miesto (1Kr 8, 29).