135. výročie narodenia M. R. Štefánika

Cirkevný zbor ECAV Košariská − Priepasné v spolupráci s obcou Košariská a ďalšími spoluorganizátormi si v dňoch 25. − 26. 7. 2015 pripomenuli 135. výročie narodenia košariského rodáka gen. Dr. Milana Rastiaslava Štefánika.
Po slávnostnom akte položenia vencov pred jeho rodným domom predstaviteľmi prezidentskej kancelárie, Ozbrojených síl SR, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, samosprávy, delegácie družobného francúzskeho mesta Paulham a spolkov v rámci príhovorov duchovným slovom pozdravil zhromaždených dôstojný brat biskup ZD ECAV Mgr.Milan Krivda. Vo svojom príhovore citoval Štefánikovu myšlienku: „Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera, a vlasť naša bude veľká a slávna.“ Byť lepší neznamená zarábať viac ako môj sused, mať sa lepšie ako on a zakladať si na svojom hmotnom zabezpečení a postavení. Štefánik tu myslí na to, aby bol človek predovšetkým človekom – ľudským − milujúcim Pána Ježiša Krista a svojho blížneho, čestným, férovým, solidárnym, ochotných pomôcť, podporiť dobrú vec, podeliť sa o svoje dobré skúsenosti, pomôcť v nečakanom nešťastí, urobiť dobrý skutok.

Program pokračoval v evanjelickom kostole, kde si účastníci vypočuli prednášku Evy Králikovej, spoluautorky výstavy v Múzeu M. R. Štefánika, spomienky pranetere generála Tamary Dudášovej a predstavená bola aj reinštalovaná expozícia M. R. Štefánika. Na lúke pred múzeom domáci aj zahraniční návštevníci videli dynamické ukážky zo života a bojov Československých légií v predvedení členmi Československej obce legionárskej.

V podvečerných hodinách v chráme Božom nasledovalo umelecké pásmo „Bože, pod Tvým slavným nebem stojím, vida tisíc světů nade mnou“, ktoré obohatili spevácky zbor Cantiléna zo Senice, domáca Zvonkohra CZ ECAV Košariská – Priepasné a huslista Matej Borovský. Sobotňajší program bol ukončený premietnutím filmu Poroba od Pavla Kanisa.

Spomienka na 135. výročie narodenia gen. Dr. M. R. Štefánika vyvrcholila v nedeľu slávnostnými službami Božími. Zvesťou slova Božieho z Micheáša 4,1 − 5 poslúžil doc. Ľubomír Batka, Dr. teol., dekan EBF UK v Bratislave. Služby Božie boli obohatené vystúpením domáceho zborového spevokolu.

Predsedníctvo CZ ďakuje všetkým bratom a sestrám zúčastneným na týchto slávnostiach ako aj tým, ktorí sa organizačne podieľali na úspešnom priebehu celých týchto osláv. Predovšetkým sa chceme poďakovať Pánu Bohu za to, že nášmu národu daroval Milana Rastislava Štefánika.

Foto: Ivan Durec