130. výročie chrámu Božieho v Malej Čalomiji

V predposlednú nedeľu cirkevného roka 13. 11. 2016 sme si z milosti Božej pripomínali 130. výročie posvätenia chrámu Božieho v Malej Čalomiji, ktorý bol posvätený 11. novembra 1886.
Pri tejto slávnostnej príležitosti sa v našom zbore konal prvý zborový deň, ktorý sa niesol v znamení odkazu „Zasiahnutý láskou z kríža“. V tento radostný deň sme medzi nami privítali aj bratov a sestry z CZ ECAV Nové Mesto nad Váhom.

Na úvod služieb Božích zaznela z úst domáceho spevokolu pieseň "Zvony chrámové keď znejú“. Potom pozdravil domácich i hostí zborový brat dozorca Miroslav Hlačok, ktorý informoval aj o vykonaných prácach, ktoré krok po kroku zveľaďovali náš kostol. V mene Božom pozdravila a privítala v Božom príbytku všetkých zídených domáca sestra farárka Soňa Pichnarčíková.

Domácich cirkevníkov pozdravil aj brat zborový farár Ľubomír Ďuračka z CZ Nové Mesto nad Váhom, v ktorom S. Pichnarčíková rok pôsobila ako zborová kaplánka.

Nedeľa sa niesla v slávnostnom duchu. V rámci služieb Božích zaznievali piesne, vystúpenia spevokolov či básne. Slovom Božím z 1Kor 13, 13: „Teraz však zostáva viera, nádej, láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska“ sa prihovorila duchovná pastierka nášho zboru. V kázni slova Božieho poukazovala na oddanosť našich predkov, ale i na dnešný stav cirkevných zborov, ktorým akosi chýba sebadisciplína viery a oddanosť je vystriedaná ľahostajnosťou, ktorá spôsobuje, že sa naše chrámy vyľudňujú a zborový život stagnuje. Otázkou však ostáva: čo chceme, kým sa nechávame viesť, kam kráčame a čo odovzdávame a chceme odovzdávať tým, čo prídu po nás?!

Slávnostné služby Božie sme zakončili prijatím Áronovského požehnania a spevom našej hymny Hrad prepevný. Následne sme sa presunuli do sály obecného úradu, kde sa konalo zborové popoludnie. Pred spoločným obedom sme spolu s besiedkarmi spievali pieseň ,,Spoj nás v jedno Pane, spoj nás jedným putom“. Poďakujúc za dary pokrmov i ruky, ktoré pripravili jedlo, zasadli sme k spoločnému obedu. Potom nás sestra farárka oboznámila s dejinami cirkevného zboru až po súčasnosť. Brat farár Ďuračka predniesol prednášku na tému "Zasiahnutý láskou z kríža“. Prízvukoval, že Kristus je stále tu, je stále medzi nami a svojou láskou presahuje vnútro človeka, ktoré je krehké a zraniteľné, a preto potrebuje Záchrancu, ktorý koná aj v časnosti a Jeho dielo nám pripravilo večnosť.

Program popoludnia obohatili piesne domáceho spevokolu i spevokolu Nového Mesta nad Váhom, básne a spoločné piesne. Na záver sme si vypočuli báseň od Zlatice Oravcovej „Kamkoľvek“, ktorá povzbudzovala ku krokom viery, lásky, k pomoci mladým i tým starším.

Na záver zborového popoludnia sme sa ako spoločenstvo veriacich sklonili k modlitbám, vyprosujúc Božie požehnanie pre cirkevné zbory, pre ľudí, ktorí v nich slúžia, pre silu slúžiť každý tým darom, aký mu bol daný. Napokon sme zaspievali pieseň, ",Keď máme sa už lúčiť zas“, ktorá oznamovala, že čas pokročil, no aj v lúčení sme spojení láskou Kristovou.

Ďakujeme Trojjedinému Pánu Bohu, že nás posilňoval pri prípravách tohto radostného dňa, v ktorom sme mohli prijať hojnosť Božej lásky a požehnanie pre naše ďalšie kroky touto časnosťou. Nech Kristus všetkých posilňuje svojimi darmi a Duch Boží nech nám udelí svoj pokoj, aby sme radostne slúžili tam, kde sa nachádzame. Pán Boh nám v tom pomáhaj.

„Poďte, plesajme Hospodinovi, jasajme zvučne skale našej spásy! Predstúpme pred Neho s poďakovaním, zvučne Mu jasajme chválospevy!“