110. výročie chrámu Božieho v Piešťanoch

110. výročie  chrámu Božieho v Piešťanoch

11. nedeľa po Svätej Trojici bola pre CZ ECAV Piešťany radostnou a slávnostnou. Na službách Božích sme si pripomenuli 110. výročie posvätenia tunajšieho kostola, ktorý slúži evanjelikom v matkocirkvi Piešťany, ale i v okolitých obciach.
Slávnostným kazateľom bol dôstojný brat biskup Západného dištriktu Mgr. Milan Krivda. Svoju kázeň založil na slovách z proroka Izaiáša 28, 16 a z 1. listu apoštola Petra 2, 4 − 5. Pripomenul, že aj my, veriaci evanjelici, sa máme ako živé kamene budovať v duchovný dom skrze Ježiša Krista a prinášať duchovné obete podľa príkladu našich predkov.

V liturgii poslúžili bratia farári z okolitých cirkevných zborov: bývalý administrátor piešťanského cirkevného zboru a bývalý senior Bratislavského seniorátu Mgr. Miroslav Jäger z Vrbového, Mgr. Kristián Kostecký z Trnavy, Mgr. Zuzana Durcová z Košarísk − Priepasného, Mgr. Peter Maca z Moravského Lieskového i manželka brata biskupa Mgr. Martina Krivdová.

Služby Božie spestrilo vystúpenie zborového spevokolu pod vedením Ing. Ľudovíta Michalku a pieseň evanjelickej mládeže. Pred službami Božími i po službách Božích zahrala dychová hudba Bošáčanka, ktorej členovia sú z Bošáce i z Moravského Lieskového, zboru, kde má korene zborový farár Dolinský. Odtiaľ tiež prišli cirkevníci, ako aj z ďalších okolitých cirkevných zborov, napr. z Trnavy i z našej dcérocirkvi z Novej Lehoty.

Po službách Božích sme v predzáhradke fary a zborového centra Betezda zasadili strom reformácie s poradovým číslom 103, ktorým je buk červenolistý. Na symbolickom sadení a polievaní stromu sa podieľali všetci zúčastnení duchovní, ale i primátor mesta a miestny rímskokatolícky kňaz. Ich kruh uzavrel zborový dozorca MUDr. Pavol Masaryk, CSc. Pri tom zaznela báseň od Martina Rázusa Pri nohách Pánových a v sprievode dychovej hudby sme zaspievali pieseň Boh náš je láska.

Prítomní sa mohli oboznámiť s dejinami výstavby a opráv kostola prostredníctvom histórie, ktorá zaznela na službách Božích, ale podrobnejšie i prostredníctvom výstavky, na zhotovení ktorej sa podieľali milovníci zborovej histórie Mgr. Matej Tóth a Milan Kedro. Inštalovaná je v zborovej sieni, ktorá je prepojená s kostolom. Tam po službách Božích sme prijali po duchovnom osviežení i telesné občerstvenie.

Pánu Bohu patrí vďaka a chvála za požehnaný deň, ale i za všetku pomoc a milosť , ktorú piešťanský cirkevný zbor od Neho prijíma.