„Príbovská jar“ v Príbovciach

Do tradičného kolobehu kultúrnych podujatí organizovaných v obci Príbovce už tradične patrí literárno-hudobné pásmo „Príbovská jar“, ktoré sa tento rok konalo na Svätodušnú nedeľu 19. mája 2013.
Organizátormi tohto, v poradí už trinásteho kultúrno-ekumenického stretnutia v Príbovciach sú tradične Občianske združenie Nádej človeka, Rímskokatolícka cirkev - farnosť Valča, obec Príbovce a evanjelický cirkevný zbor v Príbovciach, ktorý si tento rok pripomína 230. výročie založenia samostatného cirkevného zboru v Príbovciach.

Ekuména - „spoločný dom“ nie je v Príbovciach neznámy pojem. Organizátori nadviazali na dobré vzájomné vzťahy oboch cirkevných zborov a od roku 2006 podporujú aktivity posilňujúce súdržnosť a spolupatričnosť ľudí rôzneho náboženstva v obci a regióne. „Ľudia sa majú stretávať, vzájomne rozprávať, a popritom aj vnímať duchovnú obživu, a keď je to len trochu možné, aj si navzájom pomáhať. Vtedy sa môže náš život obohacovať o pozitívnu energiu, vtedy sa môžu životné ťažkosti ľahšie znášať, prekážky na životnej ceste lepšie zdolávať.“

Ľudia rôzneho náboženstva sa stretli pod jednou strechou - strechou evanjelického kostola, nakoľko tento rok bol hostiteľom evanjelický cirkevný zbor v Príbovciach, aby tam strávili príjemné nedeľné popoludnie, na chvíľu sa zastavili, obdivovali umelecké slovo, spev aj hudbu v bohatom kultúrnom programe.

V úvode programu privítali prítomných Gabriela Matejčíková, zástupkyňa obce, a Marek Szabó, miestny zborový farár. Príležitostnú báseň predniesol Ivan Giač. Ďalej v programe vystúpil rímskokatolícky spevokol s piesňou „Sláva Ti, Kriste Ježiši“. Báseň „Môj kraj“ predniesla Božena Bíziková. Skladbu Clauda Debussyho „Arabeska“ zahrala na harfe Lucia Švábiková. Žiačka Základnej školy v Beniciach Stelka Szabóová predniesla báseň od Ľudmily Podjavorinskej „Čin-Čin“ a Saška Rusnáková zaspievala „Ej, padá rosička“. „Domine, pacem da nobis“ a „Keď zasvitnú ranné zore“ zaspieval evanjelický spevokol. Gabriela Matejčíková predniesla báseň od Márie Schmidtmajerovej „Jabloň“. Zbor detí zaspieval pieseň v angličtine „We are my all in all“ a Janka Bellová predniesla báseň od Izidora Žiaka Smolického „Turcu“. Skladbu pre organ od C. H. Doringa „Pelúdium“ zahrala Lucia Švábiková na 78 rokov starom organe.

Na záver programu sa všetkým účinkujúcim poďakovala Gabriela Matejčíková. Ako posledná pieseň zaznela „Vzácna to a veľká radosť“ v spoločnom podaní oboch spevokolov a hostí. Po skončení kultúrneho popoludnia na prítomných čakalo občerstvenie v zborovej sieni a milý darček pre každého účinkujúceho.