Zo stretnutia žien Turčianskeho seniorátu

Prvú nedeľu po Svätej Trojici 29. mája 2016 sa v cirkevnom zbore vo Vrútkach uskutočnilo stretnutie žien Turčianskeho seniorátu. Stretnutie sa začalo popoludní službami Božími v domácom chráme Božom.
Na úvod všetkých prítomných privítala koordinátorka Spoločenstva evanjelických žien TUS Mgr. Lenka Rišiaňová, zborová farárka z Púchova, a vrútocká zborová dozorkyňa Ing. Danica Ertlová, ktorá prečítala aj históriu vrútockého evanjelického zboru. Liturgovali Mgr. Zlatica Karásková, zborová farárka zo Slovenského Pravna, a domáci zborový farár ThDr. Marián Krivuš.

Kazateľkou bola sestra farárka Lenka Rišiaňová. Pre základ slova Božieho si vybrala text zo Žalmu 139, 5 o Božej vševedúcnosti a všadeprítomnosti: „Obkľučuješ ma zôkol-vôkol, svoju dlaň kladieš na mňa.“ Na príklade dvoch biblických žien - Mojžišovej a Ježišovej matky – hovorila o tom, aké majú byť dlane žien, aby vytvorili pokojné zázemie pre svoje deti, svoju rodinu a pre súčasný život. Poznamenala, že dôležité je viesť svoje deti a rodiny aj k duchovnému životu, dať príklady, kde máme hľadať istotu, lásku a nádej pre naše spasenie, ale aj ochranu, keď príde trápenie, choroba a žiaľ. Zdôraznila, že biblický text nám hovorí, že Boh kladie na nás svoju dlaň, to znamená, že je pri nás nablízku v časoch zlých i dobrých. Preto Mu máme dôverovať a prosiť o Jeho milosť.

Po kázni vystúpili deti z domáceho cirkevného zboru so svojím programom: s básničkami a kresťanskými piesňami. Súčasťou stretnutia bola i prezentácia skoro hotového gobelínu, ktorý vyšívajú sestry z Turčianskeho seniorátu. Účastníčky stretnutia mali možnosť si ho podrobne pozrieť počas prestávky.

Po prestávke sme si vypočuli veľmi zaujímavú prednášku sestry ThDr. Jany Bosákovej, ktorá je duchovnou správkyňou Evanjelickej spojenej školy v Martine, na tému Princípy evanjelickej výchovy a vzdelávania. Podrobne rozobrala biblické východiská vzdelávania , reformátorské princípy, evanjelické školstvo na Slovensku od jeho počiatkoch až po dnešné dni. Hovorila aj o tom, čo je poslaním evanjelických škôl v súčasnosti. Venovala pozornosť aj otázkam dnešnej mladej postmodernej generácie, ktoré vyplývajú z výchovy našich detí a vnúčeniec v reálnom živote. Naše deti by sme mali viesť k pravde a láske, ďakovať za Božie milosrdenstvo a prosiť o Božie požehnanie tak, ako nás to učí Ježiš Kristus.