Zborový deň žilinských evanjelikov

Raz za rok, v júni, sa služby Božie v evanjelickom cirkevnom zbore v Žiline konajú pod stanom. Dôvodom voľby netradičného miesta je skutočnosť, že počas jednej júnovej nedele sa v tomto cirkevnom zbore koná zborový deň.
V tomto roku sa zborový deň konal v nedeľu 14. júna v kempingu Slnečné skaly v Poluvsí blízko Rajeckých Teplíc. Celodenný program sa začal ráno obvyklými službami Božími v neobvyklom chráme vytvorenom pod veľkým stanom. Organový sprievod nahradili klávesy, piesne z Evanjelického spevníka sa striedali s mládežníckymi piesňami a program detských besiedok nahradil príhovor z úst sestry farárky Olinky Kaňuchovej pre všetky prítomné deti. Vo svojej kázni na základe textu zo Ž 34, 9 „Okúste a spoznajte, že dobrý je Hospodin. Blahoslavený je muž, čo dúfa v Neho!“ zborový fará, Marián Kaňuch, senior TUS, vyzval prítomných: „Poďte, viďte, skúste a spoznajte, aký dobrý je náš Boh!“ Počas služieb Božích sa manželia Kaňuchovci a členovia fíliálky Rajec poďakovali bratovi Ondrejovi Mikušovi za jeho vyše štyridsaťročnú službu kurátora a kantora v Rajci. Brat Mikuš si počas svojho krátkeho príhovoru spomenul aj na ťažšie chvíle z obdobia svojej služby v cirkevnom zbore.

Po skončení služieb Božích bol nielen pre deti určený koncert brata farára Romana Dovalu z cirkevného zboru v Badíne. Spolu so svojimi dcérkami Kristínkou a Klárkou zaspievali niektoré piesne zo svojho CD „Podľa Božej mapy“ a predstavili aj niekoľko nových piesní zo svojho repertoáru.

Spoločná fotografia účastníkov zborového dňa, ochutnávka gulášu a výborných domácich koláčikov už neodmysliteľne oddelila doobedňajšiu a poobedňajšiu časť zborového dňa.

Poobede si každý zo zúčastnených zvolil svoj vlastný program. Niektorých príjemné prostredie v tichu prírody zlákalo k oddychu, iní využili čas na spoločné rozhovory. Najmä strednú a staršiu generáciu zlákal pod stan seminár zborového farára s témou „Všeobecné kňazstvo“. Bolo naozaj zaujímavé počúvať a zisťovať, k akým úlohám a zodpovednostiam nás Pán Boh volá. Každý z nás má byť v prvom rade kňazom vo svojej vlastnej rodine. Má slúžiť svojim blízkym a hovoriť o Kristovej obeti, ktorá mení životy.

Počas konania seminára boli pre deti na rôznych stanovištiach pripravené úlohy zamerané na ich zručnosť, obratnosť a vedomosti. Po úspešnom zvládnutí všetkých úloh deti čakala malá odmena. Vyšantiť sa mohli aj v skákacom nafukovacom hrade. Mladí účastníci zborového dňa poobede využili možnosť zasúťažiť si vo vodnom futbale. Dospelí si svoje vedomosti mohli preveriť vo vedomostnom kvíze nielen o dianí a histórií žilinského cirkevného zboru.

Záver zborového dňa patril spoločným piesňam a zhodnoteniu toho, čo deň priniesol. Pre niekoho to bol nádherný slnečný deň v prírode, pre iného výborný čas na oddych. Pre väčšinu z vyše 350 zúčastnených bol však zborový deň stretnutím generácií v milujúcom a navzájom si slúžiacom spoločenstve.