Zborový deň CZ ECAV Martin

Dňa 6. júla 2014 sme v našom cirkevnom zbore v Martine opäť prežívali na Memorandovom námestí požehnaný čas pri zborovom dni. Stretli sme sa pri tejto príležitosti už piatykrát. Tohtoročná téma sa niesla v znamení hľadania evanjelicko-kresťanskej identity.
Slávnostným kazateľom bol dôstojný brat biskup Mgr. Slavomír Sabol. Na základe slov apoštola Pavla z Listu Rímskym 11, 17 − 20 sa prihovoril domácim viery, vzácnym hosťom aj našim priateľom z USA a pripomenul dôležité hodnoty, s ktorými musíme počítať na ceste opätovného hľadania našej kresťanskej identity vo svete nezdravého individualizmu, liberalizmu a rafinovaného ateizmu. Ísť ku koreňu, ktorým je Pán Ježiš Kristus, je nielen prvoradá úloha, ale aj milé pozvanie v atmosfére odpustenia a prijatia.

Slávnostné služby Božie sa začali radostným spevom detí končiacej Letnej biblickej školy, na ktorej sa stretávali počas prvého prázdninového týždňa (200 detí každý deň). Viedli ho už po 14. raz priatelia z Minnesoty spolu s pedagógmi a študentmi Biblickej školy a pomocníkmi z cirkevného zboru. O hudobný sprievod na službách Božích sa postarala mládežnícka kapela. V rámci nich obnovilo svoj konfirmačný sľub aj 17 bratov a sestier, ktorých konfirmačným požehnaním vyprevadil v roku 1949 (všetkých bolo 92) vzácny martinský brat farár Ľudovít Vajdička. Memorandové námestie sa zaplnilo aj prezentačnými panelmi a stolíkmi, na ktorých vedúci sekcií prezentovali aktivity CZ (sestry z ručných prác, detská besiedka, Evanjelická spojená škola, Biblická škola, misia na Ukrajine, knižná tvorba ECAV v Martine, zborová diakonia, SED Dom Dobrého Pastiera, mládež a iné).

Po skončení služieb Božích bol pripravený guľáš a občerstvenie. Poobedný program sa skladal z oddychových a vzdelávacích aktivít pre všetky vekové kategórie. O 14. hodine sme v priestoroch Biblickej školy prezentovali úspešnú knihu Dr. Slavomíry Očenášovej-Štrbovej Život, viera a umenie. V rozhovoroch s autorkou knihy a ďalšími dvoma hosťami prof. Jankou Krivošovou a grafikom Petrom Ďuríkom sme sa hlbšie zoznámili s ich tvorbou a so vzťahom ich umeleckej tvorby a osobnej viery v Boha.

Na tohtoročnom zborovom dni sa zúčastnilo okolo 500 duší, o ktorých sa staralo viac ako 60 dobrovoľníkov z nášho CZ. Aj preto sme prežili čas milý a požehnaný − nielen pekným počasím, ale i naozaj peknou atmosférou pomoci, záujmu, spoločenstva a dobrých vzťahov. Aj touto cestou Vám, milí moji pomocníci, úprimne ďakujem a prajem do Vašej služby Božie požehnanie.