Zborový deň CZ ECAV Žilina 2014

V našich koncoročných hodnoteniach zborových podujatí sa na popredných miestach s vysokou pravidelnosťou objavujú podujatia, kde sú spolu členovia cirkevného zboru zastúpení všetkými generáciami. Jedinečné miesto v rebríčku má zborový deň, ktorý má v cirkevnom zbore v Žiline viacročnú tradíciu.
Aj tento rok sa 22. 6. 2014 žilinskí evanjelici stretli v autokempingu Slnečné skaly. Miesto nie je zvolené náhodou. Je na polceste medzi Žilinou a Rajcom - na polceste medzi matkocirkvou a filiálkou. Symbolické. Aby sa ľudia zo všetkých častí cirkevného zboru mohli zúčastniť na tomto vzácnom dni.

Zborový deň sa v posledných rokoch koná v nedeľu, v Deň Pánov. Prípravy sa však začali už v sobotu, keď časť členov cirkevného zboru chystala všetko potrebné na nedeľný deň. Dobrovoľníci zo všetkých generácií stavali veľký stan s kapacitou pre vyše 300 ľudí.

Aj tento rok sme začali spoločnými službami Božími. V tento deň sa nekonajú dopoludňajšie služby Božie na všetkých bohoslužobných miestach, ale konajú sa iba jedny centrálne služby Božie na zborovom dni. Kto nemôže prísť na zborový deň, môže prísť na večerné služby Božie do Žiliny a Rajca.

Služby Božie boli citlivo doplnené a obohatené o program pre deti; väčšina piesní bola sprevádzaná hudobníkmi z cirkevného zboru. Spievali sa spevníkové, ale aj mládežnícke piesne. Vystúpila i novovzniknutá hudobná skupina strednej generácie. Na službách Božích sme sa rozlúčili s našou vzácnou rodinou Fialovcov, ktorá sa po deväťročnom pobyte na Slovensku vracia späť do USA. Požehnali sme ich a vyprevadili s modlitbou. Počuli sme aj krátky príbeh našej mladej sestry, ktorá študuje v Čechách, a porozprávala nám o svojej misijnej službe.

Po službách Božích boli pre účastníkov zborového dňa pripravené semináre. Tento rok boli v ponuke dva: Kresťan v postmodernej dobe, ktorý viedol zborový farár, a seminár Pravidlá Červeného mora, ktorý pripravila sestra Katka Cisariková. Ľudia aj touto formou majú vzácnu príležitosť rozširovať svoje vedomosti a poznanie. Počas seminárov bol ešte pripravený program pre deti.

Tradične po seminároch a neodmysliteľnej spoločnej fotke sme si všetci pochutnali na skvelom guľáši, ktorý od rána s láskou pripravovala skupina dobrovoľníkov. Mnohí členovia cirkevného zboru priniesli aj ďalšie občerstvenie ako koláčiky a šaláty, a tak prispeli ku spoločnému dielu.
Popoludnie patrilo športovým aktivitám. Vodný futbal a skákací hrad, prenajaté od Spoločenstva evanjelickej mládeže, sa stali výbornými doplnkami tohto dňa. Medzi vzácne okamihy aj patrí dostatok voľného času pre účastníkov na spoločné rozhovory, diskusie, budovanie priateľstiev a vzájomných vzťahov. Videli sme a zažili, že zborový deň priťahuje i nových ľudí. Členovia cirkevného zboru pozývali aj svojich známych, priateľov či rodinných príslušníkov, ktorí naše zborové podujatia často nenavštevujú. A oni prišli. Prijali ich pozvanie.

Záverečná polhodina patrila spoločným piesňam, osobným svedectvám z prežitého dňa, modlitbám a záverečnému požehnaniu. Vyše 330 účastníkov prežilo jeden vzácny a krásny deň plný rozhovorov, priateľstiev a vzájomnej lásky. Heslo cirkevného zboru V službe evanjelia spojení láskou Kristovou sa naplno ukázalo v praxi. Bol to naozaj Pánov deň.