Z Dištriktuálneho dňa VD 2016

Tie cirkevné zbory, ktoré ešte nestratili túžbu stretnúť sa aspoň raz v roku aj na dištriktuálnej úrovni, pozval Biskupský úrad VD 4. septembra 2016 do Poprad-Arény na Dištriktuálny deň VD. Hlavná téma tohtoročného dištriktuálneho dňa znela: Voda, čo ma drží nad vodou.
„Spoločenstvo je pre človeka dôležité. Vždy, keď sa ľudia stretnú, upevňuje to ich vieru a povzbudzuje ku krokom viery. Prišli sme z rôznych častí Slovenska – chceme vytvoriť studňu a načrieť z nej v moci Božieho slova,“ nadviazal na hlavnú tému tohtoročného dištriktuálneho dňa biskup VD Slavomír Sabol.

„Ako má každá rieka začiatok pri nepatrnom prameni, ktorý vyviera z hĺbky zeme, aj duchovný život má začiatok vo svojom Stvoriteľovi,“ privítal v Poprad-Aréne viac ako 1 600 účastníkov tajomník biskupa VD Peter Mihoč.

Primátor Popradu Jozef Švagerka vyzdvihol tri veci, ktoré ho osobne držia nad vodou: popri rodine je to aj viera a Duch Svätý. Úlohou primátora podľa neho nie je iba starostlivosť o infraštruktúru, ale každé mesto by malo mať aj svojho ducha, ktorý by ho mal viesť. Vyjadril vieru v to, že to bude práve Duch Svätý, kto bude naše životy posúvať ďalej.

Program DD sa začal službami Božími za hudobného sprievodu KVD, Kapely Východného dištriktu.

V kázni biskup S. Sabol na príbehu stretnutia Ježiša so ženou Samaritánkou (J 4, 5 – 15) poukázal okrem iného na to, že dnešný postmoderný človek stratil povedomie o svojej hriešnosti, a preto ani nehľadá záchranu svojho stavu. Vyhýba sa pojmu hriech a nahrádza ho zjemňujúcimi alebo ospravedlňujúcimi náhradami: „Pýchu považujeme za zdravé sebavedomie; slobodu sme povýšili na svojvôľu jednotlivca; z lakomstva sme urobili zákon ekonomiky; nestriedmosť sa povýšila na vyššiu životnú úroveň; závisť v boj o spravodlivosť; hnev považujeme za zdravú reakciu na nekorektné jednanie iných; smilstvo vnímame ako prevenciu proti neurózam; hulvátstvo ako slobodu prejavu; okrádanie je definované ako slobodný trh; zanedbanie výchovy dieťaťa považujeme za tvorbu vlastného názoru; neúcta k tradícii je vnímaná ako víťazstvo zdravého rozumu; likvidácia pozitívnych hodnôt ako zbavenie sa predsudkov a tolerancia sa premenila v ustupovanie zlu.“

V programe s tromi piesňami vystúpil Spojený spevokol Tatranského seniorátu (TAS) pod dirigentskou taktovkou Romana Porubäna, farára v Kežmarku a bývalého seniora TAS. Po požehnaní sa deti presunuli na detský program v réžii animátorov z Popradu a Levoče.

Zahraničný hosť, novozvolený biskup Tešínskej diecézy evanjelickej cirkvi a. v. v Poľsku Adrián Korczago, v príhovore uviedol, že by nás nikdy nemalo prestať udivovať dielo reformácie. Nie je to udalosť, ktorá sa odohrala pred 500 rokmi, obnova cirkvi stále trvá, zdôraznil. Príležitosť DD využil na to, aby slovenských evanjelikov pozval na Dni evanjelickej cirkvi v Poľsku 15. – 18. júna 2017.

Tomáš Tyrlík, novozvolený biskup Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v., ktorý svoju funkciu prevezme na budúci rok v máji, poukázal na to, že tak ako neplavcov nesie slaná morská voda, aj človeka nad hladinou udrží Kristus, ak sa do Neho s odvahou položí.

Emeritný biskup VD Igor Mišina vyjadril radosť z toho, že sa tradícia DD nevytratila, aj keď si myslí, že účasť by mohla byť lepšia. Je presvedčený o tom, že tam kde niet prečo žiť, množí sa svár, nedorozumenia, sme blízko prekvapujúcich riešení, ktoré nie sú správne. Východisko vidí v modlitbe, na ktorú by sme nikdy nemali zabúdať.

Na DD v Poprad-Aréne sa prihovoril aj Ján Brozman, dozorca VD a Milan Krivda, biskup Západného dištriktu, za Košický seniorát sa zúčastnil senior Ján Hruška. Biskupský úrad VD ďakuje za pomoc a spoluprácu pri organizácii miestnym cirkevným zborom – Poprad a Poprad-Veľká, na pôde ktorých sa tohtoročný DD konal.

Po službách Božích program pokračoval muzikálom Príbeh z Tammiru. Deti domov odišli s rozprávkou, dospelí vnímali aj biblické paralely a symboly. „Umenie je povznášajúce najmä tým, že Boh z nás robí svojich partnerov a hoci inšpiruje, necháva nás tvoriť v slobode,“ doplnila Katarína Pirohová, scenáristka a režisérka muzikálu.

Dobrovoľná zbierka z Dištriktuálneho dňa VD bude použitá na pokrytie nákladov spojených s organizáciou podujatia. Program sa vysielal online prostredníctvom internetu a jeho záznam je zverejnený na youtube.com.

Foto: Ľubo Šuchtár