Vojlovičania na slávnostnej inštalácii zborovej farárky v Košeci

Srdce je vždy plné, keď sa naskytne možnosť cestovať a keď vás cesta vedie do krajiny predkov, čiže do Slovenskej republiky. Sú tam ľudia dobrosrdeční a pohostinní, ochotní vítať každého Slováka z Dolnej zeme. Tentoraz trojčlennú delegáciu z Vojlovice 21. až 23. júna cesta viedla do Košece.
Trojdňovú cirkevnú návštevu malebnej obce Košece v okrese Ilava, ktorá patrí medzi najstaršie osady Trenčianskeho Považia, a srdečné pozvanie na veľkú slávnosť v cirkevnom zbore v Košeci neodmietli ani Vojlovičania na čele s vojlovickým pána farárom Branislavom Kulíkom, Svetlanou Markovou, predstaviteľkou Oltárneho krúžku žien, a Alenou Gajanovou, novinárkou v Slovenskej redakcii TV Pančevo.

V sobotu 22. júna evanjelický cirkevný zbor v Košeci prežíval radostné chvíle a v chráme bola celkom iná atmosféra, ako kedykoľvek predtým. Niekoľko slov na privítanie, stisky rúk. To boli prvé okamihy v košeckom chráme, ktoré naznačovali, že tu vládne sviatočná atmosféra – chystá sa slávnosť inštalácie sestry farárky. Na slávnostných službách Božích v prítomnosti mnohopočetných hostí, dôstojného brata biskupa Východného dištriktu Slavomíra Sabola s manželkou, seniorov, bratov a sestier farárok bola vykonaná slávnosť inštalácie zborovej farárky Barbory Vontorčíkovej. Mladá a prívetivá farárka za krátky čas pôsobenia prenikla do sŕdc cirkevníkov. Svojou dobrosrdečnosťou, skromnosťou a obetavosťou si získala uznanie a úctu mnohých ľudí.

Slávnostný akt inštalácie a uvedenia do funkcie vykonal vznešený brat senior Turčianskeho senorátu Jozef Havrila a asistovali mu Zuzana Kolárovská, farárka račianska v. v., so Zuzanou Peťkovskou, kaplánkou košeckou v. v. Pri inštalácii dostala pani farárka chrámový kľúč, ktorý symbolizuje právo otvárať a zatvárať dvere chrámu, prijímať ľudí , a teda sa o nich starať, agendu, sviatostné bohoslužobné nádoby, Bibliu a kamžu - biely odev, ktorý je symbolom čistoty veriaceho človeka. Inštaláciou bola uvedená do života cirkevného zboru, zaviazaná právnymi aj cirkevnými povinnosťami, službou Bohu aj ľuďom.

Kázňou Božieho slova založenou na slovách z L 5, 1 - 11 poslúžil dôstojný biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol. Zapôsobil na prítomných veriacich celou svojou osobnosťou, svojím oduševnením, no najmä svojou hlbokou vierou a evanjelicko-kresťanským presvedčením. Na službách Božích liturgovali vznešený pán senior bratislavský Boris Mišina, Peter Fabok, zborový farár z Lazov pod Makytou, Jana Bartová, farárka z Nových Sadov, hostí a veriacich a v krátkosti oboznámil s históriou cirkevného zboru v Košeci. Pri tejto príležitosti odzneli aj pozdravy od mnohých pozvaných hostí. Na slávnostných službách Božích sa zúčastnili aj predstavitelia cirkevného i verejného života, vznešený pán Miloslav Blaho, senior turčiansky a farár košecký v. v., Ondrej Peťkovský, farár košecký v. v, starosta obce Košeca Radomír Brťan, riaditeľ Strediska evanjelickej diakonie Marcel Breče, štatutár SED Ľubomír Marcina a manžel farárky Barbory pán kaplán Ľuboš Vontorčík.

Krásnym príhovorom prispel k slávnostným chvíľam aj vojlovický farár Branislav Kulík, ktorý odovzdal novozvolenej farárke kyticu kvetov a darček pre ňu i cirkevný zbor. Prítomným sa prihovorila aj novoinštalovaná sestra farárka. Poďakovala za prejavenú dôveru a vyslovila želanie, aby všetkých i naďalej Pán Boh sprevádzal milosťou a požehnaním, vzájomným porozumením, dobrými medziľudskými vzťahmi a spoluprácou k ďalšiemu napredovaniu cirkevného zboru.

Deň plný sviatočných chvíľ bol požehnaným dňom pre všetkých zúčastnených. Naplnil srdcia veriacich pokojom, pretože svedčil o láske a spolupatričnosti vo viere k našej evanjelickej cirkvi. Nasledovala spoločná fotografia duchovných na pamiatku tohto slávnostného aktu. Pri dverách kostola všetci odchádzajúci účastníci slávnosti blahoželali pani farárke k inštalácii. Družba s manželským párom farárkou Barborou a jej manželom Ľubošom Vontorčíkovým a ich dcérkou prebiehala aj v nedeľu, keď spoločnými silami, s Božím požehnaním spolu s vojlovickým farárom Branislavom Kulíkom vykonali služby Božie v chrámoch Božích v Košeci, Dubnici a Novej Dubnici.

Prišla aj rozlúčka s pocitom radosti, že sme spolu prežívali krásne chvíle s Božou pomocou, a tak upevnili vzájomné vzťahy. Počas tejto návštevy bola nadviazaná aj spolupráca oboch cirkevných zborov. Rodinu Vontorčíkovú Vojlovičania privítajú už koncom augusta a dohodli sa i o väčšej cirkevnej návšteve o rok. Okrem iného je naplánovaná aj návšteva Vojlovice prof. PhDr. Jaroslava Čukana, CSc., ktorý má napísať monografiu o našej obci.