Stretnutie žien Turčianskeho seniorátu

Stretnutie žien  Turčianskeho seniorátu

V nedeľu 1. júna 2014 sa v Cirkevnom zbore ECAV Príbovce konalo stretnutie Spoločenstva evanjelických žien z celého Turčianskeho seniorátu ECAV. Začali sme v chráme Božom spoločnými službami Božími.
Zhromaždenie privítal domáci brat farár Marek Szabó. Liturgiou poslúžili sestry farárky Zuzana Szabóová (Príbovce), Barbora Vontorčíková (Košeca) a Lenka Rišiaňová (Púchov).

Slávnostnou kazateľkou slova Božieho bola sestra farárka Jana Drottnerová, farárka v Zemianskom Podhradí. Čítala biblický text z 1. knihy kráľov 17, 8 – 12. Na príbehu vdovy zo Sarepty nám priblížila, že je dôležité napĺňať svoje srdce správnymi kresťanskými hodnotami, bázňou, úctou, dôverou a úplným spoľahnutím sa na Boha. Hovorila o hrdinoch viery, mužoch a ženách, ktorí vierou zdolávajú životné zápasy, šíria lásku a prijímajú Božie odpustenie.

Prednáškou na tému „Vzácne ženy rodu Révai“ poslúžil doc. Miloš Kovačka. Mimoriadnym profesionálnym a ľudským spôsobom priblížil aktivitu mnohých vysokopostavených žien Turca. Poukázal na ich horlivú vieru, ktorou bojovali za dobré veci Božie. Starali sa o vzdelanie, poskytovali priestory svojich hradov pre služby Božie, poskytli finančné prostriedky na výrobu zvonov, na zabezpečenie prenasledovaných kňazov.

Súčasťou stretnutia bola i prezentácia gobelínu, ktorý vyšívajú sestry v Turčianskom senioráte. Ide o projekt Spoločenstva evanjelických žien s názvom Vyšívaná reformácia. Sestra Emília Fojtíková z Lazov pod Makytou zdôraznila, že cieľom je nielen poznať históriu, posilniť sa vo viere, ale aj spojiť sa pri práci a konať dobré dielo ako spoločenstvo bratov a sestier na celom Slovensku.

Na stretnutí žien Turčianskeho seniorátu sa zúčastnilo 250 sestier. Úprimne ďakujeme domácemu cirkevnému zboru za prijatie. Ďakujeme Pánu Bohu za Jeho požehnanie.