Slávnosť inštalácie zborovej farárky

Služby Božie 13. august 2017 na 9. nedeľu po Svätej Trojici v Cirkevnom zbore ECAV Malá Čalomija mali slávnostný a výnimočný nádych. Po mnohých rokoch sa tu uskutočnila slávnosť inštalácie novozvolenej zborovej farárky Mgr. Sone Pichnarčíkovej.
Ďakujeme Pánu Bohu, že sa slávnosť inštalácie mohla zapísať do histórie nášho cirkevného zboru práve v roku, keď si pripomíname 500 rokov reformácie.

Na úvod slávnostných služieb Božích sme si vypočuli báseň Zlatice Oravcovej Len s Tebou, Pane v podaní Lauriky Dianovej a Žanetky Lehotskej. V Božom príbytku bratov a sestry privítal brat zborový dozorca Miroslav Hlačok. Úvodný predspev „Najsvätejší“ zaspieval vznešený brat senior NOS Mgr. Ivan Mucha, ktorý mal aj inštalačný príhovor. Inštaláciu vykonal spolu s bratom konseniorom NOS Mgr. Jaroslavom Ďurišom a sestrou farárkou Mgr. Ľubomírou Mervartovou. Brat senior vo svojom inštalačnom príhovore povzbudil sestru farárku k oddanej službe a ochote niesť bremená svoje, ako aj cirkevného zboru. Zároveň poukázal na mnohé nebezpečenstvá, ktoré v službe môžu vzniknúť, ale vždy je potrebné si zachovať svoju tvár.

Kázňou slova Božieho poslúžil brat dekan EBF UK doc. Ľubomír Batka, ktorý sa k nám prihovoril biblickými veršami z knihy Ester. Novú zborovú farárku povzbudil k horlivému nasledovaniu Pána Boha a k obetavej službe Jemu i ľuďom a cirkevný zbor nabádal k modlitbám, lebo tie sú veľmi dôležité pre spoločný rast. Poznamenal, že len Boh vie, prečo bola vyvolená práve pre chvíľu, ako je táto.

Radostnú zborovú udalosť obohatili aj spolužiaci sestry farárky, ktorí ju osobne pozdravili, popriali jej i zboru radosť zo služby na Pánovej vinici a napokon spoločne zaspievali pieseň: Prosíme Ťa, Pane, daj nám silu.

Bratom a sestrám sa prihovorila i naša nová sestra zborová farárka, ktorá všetku svoju radosť vyjadrila slovami Žalmu 68, 20: ,,Nech je deň čo deň požehnaný Pán, ktorý nás nesie. Boh je naša spása“, ktorý sa stal heslom nielen pre danú chvíľu. V rámci svojho príhovoru sestra farárka zaspievala pieseň Haleluja.

V záverečnej liturgii sestra farárka Iana Maria Stastni zaspievala antifónu, domáca sestra farárka spievala starosloviensky Otčenáš a brat senior dal zboru Áronovské požehnanie. Na záverom sme spoločne ako cirkev Kristova zaspievali evanjelickú hymnu Hrad prepevný.

Cirkevný zbor Malá Čalomija ďakuje Pánovi za milosť, ktorú sme mohli prežívať aj počas tohto dňa. Ďakujeme našej drahej, milovanej Evanjelickej cirkvi a. v. za kazateľov slova Božieho, ktorí zároveň verne stoja na pevnom základe "sola scriptura, sola fide, sola gratia, solus Christus".

„Skrátka nechcem nič iné vidieť ani vedieť ako Krista, v ktorom mám milý, drahocenný poklad, že si kvôli Nemu nič iné nežiadam. Lebo keby hneď všetko, čo nebo a zem ponúka, mi ležalo na hŕbe pred očami, čo by to bolo v porovnaní s Ježišom, ktorý ma tak miloval, že seba samého za mňa dal.“ Dr. Martin Luther Soli Deo gloria!