Posviacka obnoveného Ev. a. v. chrámu Božieho v Partizánskej Ľupči

Posviacka obnoveného Ev. a. v.  chrámu Božieho v Partizánskej Ľupči

22. septembra 2013 sa už od skorých ranných hodín niesol Partizánskou Ľupčou slávnostný hlahol zvonov, ktoré pozývali na slávnostnú posviacku obnoveného chrámu Božieho.
Po šiestich mesiacoch neúnavnej práce na obnove chrámu, ktorá spočívala vo výmene elektroinštalácie, vykurovania, osadenia nových 33 okien, reštaurovaní historickej podlahy, oprave organa, obnove oltára, výrobe nových lavíc, odvodnení kostola, oprave omietok a následnom vymaľovaní celého interiéru chrámu a jeho mobiliáru nastal deň "D", keď Božie dielo bolo posvätené a odovzdané do užívania službe Trojjediného Pána Boha.

Vznešene sa chrámom niesli chorály v podaní dychovej hudby Posaunenchor z Mníška nad Hnilcom, počas ktorých do chrámu vstupoval sprievod vzácnych hostí, kňazov z okolitých cirkevných zborov, návštevy z Báčskeho Petrovca v Srbsku, v krojoch odetých Rejdovčanov - rodákov domáceho brata farára Jána Molčana, starostov okolitých obci, sestry seniorky LOS Kataríny Hudákovej a brata biskupa VD Slavomíra Sabola.

V zaplnenom chráme Božom, ktorý má kapacitu 1000 miest na sedenie a "praskal vo švíkoch", všetkých privítala a slová radosti a vďaky vyslovila sestra zborová dozorkyňa Janka Janičinová. Posviacku chrámu vykonala vznešená sestra seniorka, slávnostnou kázňou slova Božieho sa Božiemu ľudu prihovoril dôstojný brat biskup VD. Domáci brat farár v rámci služieb Božích pokrstil dieťatko v novej krstiteľnici a spolu so sestrou dozorkyňou odovzdali ďakovné listy ľuďom, ktorý sa o obnovu chrámu veľkou mierou zaslúžili. Osobitne sestra dozorkyňa poďakovala bratovi kurátorovi Ľubomírovi Tomčíkovi a bratovi farárovi Jánovi Molčanovi, na ktorých pleciach obnova kostola v najväčšej miere spočívala. Slávnosť posviacky chrámu bola obohatená domácim spevokolom, domácou hudobnou skupinou "Hosana" a spomínanou dychovou hudbou "Posaunenchor" z Mníška nad Hnilcom. Po skončení slávnostných služieb Božích nasledoval pre všetkých prítomných obed v miestnom kultúrnom dome.

Obnova ľupčianskeho Božieho chrámu si okrem neúnavnej brigádnickej práce domácich veriacich vyžiadala sumu 170 000,- eur, ktoré cirkevný zbor hradil z milodarov a vlastných príjmov.

Hospodin je s nami, Sion pod Tatrami! On sa z neba skláňa, ku nám sa priznáva, a z hlbín pokory, vysoko nad hory, ľupčiansky chrám stojí.

Praotcovia naši, chrám tento stavali, aby sme Ježiša aj my milovali. V obnovenom chráme, ľud nábožne spieva: Bohu Haleluja!

Ajhľa, veža chrámu ukazuje jasne, kde je druhý domov, nebo skvie sa krásne. Nový Jeruzalem, my sme jeho chrámy, Hospodin je s nami!