Podlužany - Každé dieťa je jedinečné

Nadpis tohto článku by mohol byť druhým názvom vianočného projektu „Koľko lásky sa zmestí do škatule od topánok 2014“. Prečo? Pretože príprava vianočných balíčkov pre deti do Srbska má svoj špecifický charakter.
Napriek tomu, že sa tento rok pripravilo viac než 350 vianočných balíkov pre deti v náhradných, sociálne slabých a ohrozených rodinách, ako i deti s mentálnym postihnutím, ku každému jednému dieťaťu, ku každému jednému balíčku sme pristupovali individuálne, pretože každé dieťa si to zaslúži. Každý jeden balík sa pripravuje pre konkrétne dieťa, ktoré ma svoje meno, svoj vek, špecifikáciu, svoje potreby. Poďakovanie pri príprave vianočných balíkov patrí okrem domáceho cirkevného zboru predovšetkým cirkevným zborom Považského seniorátu: CZ Lubina, Trenčianske Stankovce, Uhrovec, Slatina nad Bebravou, Kšinná, Zemianske Podhradie, Topoľčany a Nitrianska Streda, ako i CZ Kalná nad Hronom, Necpaly a Bratislava Staré Mesto, ako i mnohým jednotlivcom a základným školám v regióne.

Pripravené a zhromaždené balíky sme naložili a 19. novembra dvoma autami vydali na cestu, ktorá nás vždy niečím prekvapí. Tento rok to bolo neochota srbskej colnice vpustiť nás s týmto nákladom do ich krajiny. Nakoniec vďaka Pánu Bohu všetko dobre dopadlo a vo štvrtok, 20. novembra sme mohli odovzdať celý náklad vianočnej radosti pani riaditeľke Centra sociálnej práce a pomoci Ane Farkaš v stredisku v Kovačici. Keďže deti vianočnú pomoc dostanú až v decembri, slzy dojatia za nich ukázali aj sami dospeláci. Poďakovanie patrí aj plk. Ing. Ivanovi Ševčíkovi, generálnemu riaditeľovi sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR, za pomoc pri dovoze a zabezpečení samotnej cesty.

Veľkou radosťou pre nás je aj to, že na Slovensku sa čím ďalej, tým viac ľudí i cirkevných zborov zaujíma o takúto formu pomoci. Preto ak na budúci rok otvoríme túto formu vianočnej radosti aj na Ukrajinu, budeme vďační za každú ďalšiu pomocnú ruku. Druhou veľkou radosťou je fakt, že už nejde len o formálne vzťahy a spoluprácu, ale o skutočné priateľstvo, ako medzi deťmi, tak aj dospelými. A to bola základná myšlienka našej spolupráce, s ktorou sme začali aj spoločné medzinárodné slovensko-srbské letné tábory. Za to Pánu Bohu ďakujeme a prosíme o Jeho požehnanie pre každé naše nepatrné dielo, ktoré môže a má pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú.