Odhalenie pamätnej tabule Ondrejovi Šimekovi

Pred Obecným úradom v Batizovciach sa 29. augusta 2015 pri príležitosti 71. výročia SNP uskutočnil slávnostný akt odhalenia pamätnej tabule evanjelickému farárovi Ondrejovi Šimekovi (1912 − 1996).
Na slávnosti sa zúčastnili prof. PhDr. Peter Švorc, CSc., z Inštitútu histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity; PhDr. Ružena Kormošová, PhD., z Gymnázia v Spišskej Novej Vsi, ktorá už niekoľko rokov so svojimi študentmi pracuje na projekte Stratení susedia a zachytáva osudy židovských rodín zo Spiša; Dr. Eva Bäckerová, ktorá sama zažila hrôzy koncentračného tábora v Ravensbrücku, a Dr. Valter Bauer, ktorý pamätnú tabuľu slávnostne odhalil spolu so starostom obce Dr. Gabrielom Bodnárom. Veľká vďaka za cenné rady, odborné konzultácie i podporu patrí aj prof. h. c., Ing. Ondrejovi Hroncovi, CSc., a prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc., riaditeľovi Múzea židovskej kultúry v Bratislave, ktorí sa na slávnosti nemohli zúčastniť.

Na slávnostné odhalenie pamätnej tabule boli pozvaní aj farári z cirkevných zborov, v ktorých pán farár O. Šimek pôsobil; z nich sa na slávnosti zúčastnil farár z Mengusoviec Mgr. Tibor Molnár. Za Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku sa hosťom a prítomným prihovoril brat farár Mgr. Jozef Vereščak z Popradu-Veľkej, podpredseda Združenia evanjelických duchovných.

Brat farár Daniel Midriak zo Svitu napísal: „Pán farár Ondrej Šimek si za svoje životné dielo iste zaslúži vďačnú spomienku aj pripomenutie pamätnou tabuľou, ktorú ste pripravili. Cirkevný zbor Svit je mu zaviazaný za dlhoročné administrovanie v dobách, keď vo Svite nebol ani evanjelický farár, ani fara, ani kostol. Evanjelici zo Svitu chodili do kostola do Batizoviec a pán farár Šimek ich sprevádzal pri ich životných udalostiach. Nech Pán Boh žehná jeho dielu aj Vašej slávnosti.“ Nech je odhalená tabuľa vyjadrením vďačnosti tých, ktorých pán farár Šimek zachránil pred istou smrťou, milou spomienkou tých, ktorí ho mali možnosť poznať a dodnes si na neho pamätajú, a nakoniec aj stálym mementom pre súčasnú i budúcu generáciu, aby sa zverstvá druhej svetovej vojny už nikdy neopakovali.

Mgr. Ondrej Šimek (1912 Veličná – 1996 Batizovce) vyštudoval evanjelické teológiu v Bratislave a Erlangene. Pôsobil ako farár v Batizovciach. Zaslúžil sa o vznik samostatných cirkevných zborov Vysoké Tatry, Mengusovce a Svit. Zapojil sa do SNP a bol väznený v koncentračných táboroch v Nemecku. Bol jedným z iniciátorov obrodného procesu v cirkvi v roku 1968. Dielo: Husitizmus a reformácia na Slovensku, Tranoscius, 1971; preklad diela M. Luthera Pojednanie o príprave k smrti. (Zdroj: Evanjelická encyklopédia Slovenska, 2001, s. 362 – 363)
V roku 2010 vydavateľstvo Tranoscius vydalo ako 2. zväzok edície Memoáre knihu spomienok pod názvom Takto to bolo. Ide o autentické spomienky Ondreja Šimeka hlavne na väznenie v koncentračných táboroch Ravensbruck a Sachsenhausen, ako aj na pochod smrti k Baltickému moru, ktorý podstúpil spolu s väzňami z Lučivnej a inými.