Košice žijú festivalom a ekuménou

Košice v týchto jesenných dňoch charakterizuje jubilejný, už 25. ročník Festivalu sakrálneho umenia, ako i pripomenutie si 20. výročia vzniku Ekumenického spoločenstva cirkví a kresťanských spoločenstiev v meste Košice.
Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku od prvých momentov výrazne participovala na vzniku oboch, v súčasnosti aj medzinárodne uznávaných kresťanských podujatiach, na tvorbe a uskutočňovaní ich programov.

Medzi iniciátormi vzniku v tom čase unikátneho ekumenického zoskupenia bol i vtedajší biskup Východného dištriktu ECAV, nebohý Július Filo. Dlhé roky je v Ekumenickom spoločenstve aktívny ako moderátor aj organizátor Dušan Havrila, konsenior Košického seniorátu a zborový farár CZ ECAV Košice.

„Festival sakrálneho umenia nie je všednou kultúrnou aktivitou, ale pozvaním k hľadaniu toho, čo nás prevyšuje. Dáva nášmu bytiu smer a zmysel...,“ napísal v príhovore v programovom bulletine festivalu Slavomír Sabol, biskup Východného dištriktu ECAV, ktorý bol zároveň kazateľom slova Božieho na ekumenickej bohoslužbe k 20. výročiu činnosti Ekumenického spoločenstva 17. novembra 2014 v sále Historickej radnice na Hlavnej ulici v Košiciach.

Košickí evanjelici sa tradične významne podieľajú na programe Festivalu sakrálneho umenia. V 46. týždni bol Evanjelický kostol na Mlynskej ulici dejiskom koncertu detských a mládežníckych sakrálnych zborov, na ktorom účinkoval i spevokol Chorus Comenianus z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach. Kostol bol i miestom nevšedného ekumenického podujatia Svetlo porozumenia, ktoré prepojilo ľudí v evanjelickom chráme s ďalšími v neďalekej synagóge na Puškinovej ulici.

Jedným z vrcholných podujatí sakrálnych dní v ekumenickom duchu bol ekumenický koncert v Rímskokatolíckom kostole sv. Gorazda v nedeľu 16. novembra, ktorý pripomenul dvadsaťročnicu Ekumenického spoločenstva. Účinkoval na ňom i známy evanjelický spevokol Chválospev.