Inštalácia zborovej farárky v Púchove

Prvý máj v tomto roku pripadol na nedeľu. Pre nás kresťanov je nedeľa deň odpočinku, keď sa máme zastaviť, oddýchnuť si. Máme sa tešiť z Božieho požehnania, ktoré nám bolo dopriate pri práci a námahe. Pre náš púchovský evanjelický cirkevný zbor to bol i deň inštalácie zborovej farárky Mgr. Lenky Rišiaňovej.
Na služby Božie v 5. nedeľu po Veľkej noci − Rogate (Modlite sa) prichádzali do chrámu nielen domáci viery, ale i mnohí evanjelici a katolíci z okolitých cirkevných zborov. Prišli rodáci z myjavského Bukovca, Blatnice i zo srbského Kulpína. Na slávnosti sa zúčastnili mnohé oltárne sestry a oltárni bratia a cirkevní predstavitelia Východného dištriktu: biskup Východného dištriktu Mgr. Slavomír Sabol a senior Turčianskeho seniorátu Mgr. Marián Kaňuch, ako aj zástupcovia samosprávy: župan Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslav Baška a delegácia mesta Púchov na čele s primátorom Mgr. Rastislavom Henekom. Medzi hosťami boli aj duchovní z Ekumenickej pastoračnej služby: generálny duchovný OS a OZ SR plk. Mgr. Marian Bodolló a vojenský duchovný por. Mgr. Ondrej Rišiaň, PhD.

Prítomných na inštalačnej slávnosti privítal poddozorca cirkevného zboru Peter Mudrák a oslovil senior TUS Marián Kaňuch. Slávnostným kazateľom bol brat biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol. Za základ slova Božieho si vybral 2. knihu Mojžišovu 17, 8 − 16, kde sa hovorí o víťazstve Izraelcov nad Amálekom, keď sa spoliehali na pomoc Hospodinovu. Tento boj prirovnal k duchovnému zápasu v cirkevných zboroch. Prihovoril sa inštalovanej zborovej farárke, že aj pre duchovný zápas v púchovskom zbore si musí vybrať spolupracovníkov zapálených pre boj pravdy, takých, ktorí sa spoliehajú na pomoc Pána Boha a dôverujú Mu. Takých má hľadať a pozývať ich k službe a s nimi realizovať aj duchovnú a misijnú prácu zboru, pričom sa má spoliehať na Božiu pomoc. Aby tak ako Mojžiš neodkladala „Božiu palicu – koruhvu“, nedávala ju do úschovy, ale pevne ju držala v rukách, mala svoju stratégiu boja a velenia a tak ako Izraelci zverila duchovný boj do Božích rúk. Zdôraznil, že najdôležitejšou stratégiou v našej cirkvi je modlitba. Úprimná modlitba je vzácnym Božím darom, otvára dvere Božej milosti a požehnania. Veď v modlitbe prijímame v moci Ducha Svätého novú silu v každom životnom položení. Radil jej, aby tak viedla aj domácich viery, vyučovala Božie pravdy, lebo to je jej poslaním. Zaželal novej zborovej farárke a celému cirkevnému zboru veľa Božej milosti a požehnania.

Slávnosť inštalácie spestrilo vystúpenie cirkevného spevokolu, ktorý pod vedením Mgr. Zuzany Mikolášikovej štvorhlasne zaspieval pieseň Jeť Pán světlo mé.

Na slávnosti sa prihovoril i zástupca katolíckej farnosti mons. Keblúšek. Poznamenal, že je rád vzájomnej spolupráci dvoch najväčších cirkví v našom meste, ktorá sa už dlhodobo udržuje a vzájomne podporuje najmä v ekumenických podujatiach. Vyslovil presvedčenie, že aj naďalej sa bude rozvíjať táto spolupráca ako spolupráca dvoch rodín.

Za samosprávu vystúpil župan TSK Jaroslav Baška, ktorý sa k ordinovanej farárke a k cirkevnému zboru prihovoril nielen ako predstaviteľ krajského samosprávneho kraja, ale aj ako člen púchovského evanjelického zboru. Vyjadril radosť, že sa môže na tejto slávnosti zúčastniť, a vyzval členov cirkevného zboru, aby sa zapájali do misijnej práce a zborovej činnosti.

Záverečné požehnanie udelil biskup VD Slavomír Sabol. Potom vyzval prítomných, aby spoločne pred chrámom zasadili malú lipku – Strom reformácie – k blížiacemu sa 500. výročiu reformácie.