Deň pokánia v Závažnej Porube

Je to sedemdesiat rokov, čo sa v Závažnej Porube 2. februára 1945 zastavil front. Boje o Liptovský Mikuláš trvali desať týždňov. Aby sa zabránilo stratám na ľudských životoch, bola vyhlásená evakuácia všetkého obyvateľstva obce.
Strechu nad hlavou im poskytli evanjelické obce v blízkosti Liptovského Hrádku. Tieto chvíle si cirkevný zbor i celá obec pripomenuli ako Deň pokánia poďakovaním a modlitbou v nedeľu 8. februára 2015 na službách Božích za účasti predstaviteľov týchto obcí: Liptovský Hrádok, Dovalovo, Vavrišovo, Liptovská Porúbka, Liptovský Peter, Liptovská Kokava, Pribylina, Kráľova Lehota, Hybe a Východná. Spoločne, s úctou a pokorou si v chráme pripomenuli najťažšie dni a týždne histórie obce a poďakovali tým, čo nezištne pomohli prežiť.

Vladimír Pavlík, zborový farár, kázal podľa slov Evanjelia podľa Lukáša 3, 11. Potom starosta Pavel Beťko hosťom odovzdal ako prejav vďaky pamätné plakety obsahujúce symboly obce. Pamätnú plaketu odovzdal i domácemu cirkevnému zboru, ktorý po dlhé roky evakuáciu pripomína ako Deň pokánia. Na službách Božích spevokol Fidelitas zaspieval pieseň Čuj vrúcnu modlitbu. Na záver zahral ľudový umelec Ivan Broska na fujare. V jeho vystúpení bolo veľa symboliky. Narodil v čase vojny a spolu s rodičmi evakuoval zabalený v perinke ako malé dieťatko. Služby Božie ukončili modlitbou a požehnaním.

Galéria k článku