300. výročie vzniku CZ Giraltovce

Pri príležitosti 300. výročie vzniku evanjelického cirkevného zboru v Giraltovciach sa domáci cirkevníci a početní hostia stretli 18. septembra 2016 na zborovom dni.
„Toto je deň, ktorý učinil Hospodin“ (Žalm 118, 24)

Hospodin požehnal deň 18. 9. 2016 v našom CZ ECAV Giraltovce. Stál pri nás a žehnal náš zborový deň. Požehnal aj práce na rozšírení oltárneho priestoru. Náš 300-ročný chrám, osvetlený slnečnými lúčmi, žiaril novotou a vítal Boží ľud, ktorý v hojnom počte zaplnil jeho lavice. Bol to deň, ktorý učinil Hospodin, aby sme sa radovali v ňom. A my sme sa tešili, úsmevy neschádzali z tvárí prítomných po celý deň.

Program zborového dňa bol starostlivo zostavený. Zborový farár Mgr. Martin Fečko spolu so svojimi spolupracovníkmi pamätali na všetko; aj v tom vidno Božiu žehnajúcu dlaň. Slávnostné služby Božie sa začali o 9.00 hodine. Zborový dozorca Ing. Ján Hažlinský privítal vzácnych hostí, emeritného biskupa Dr. h. c. prof. ThDr. Júliusa Fila, bratov a sestry v oltárnej službe, kňazov z rímskokatolíckej a gréckokatolíckej farnosti v našom meste, primátora nášho mesta Mgr. Jána Rubisa a všetkých prítomných.

Slávnostným kazateľom bol emeritný biskup Július Filo. Zdôraznil, že viera tu u nás má pevne korene, založené na Božom slove. Viera tu prežila celé tri storočia, kazatelia prilievali olej do Božej vatry, a tak horela a vďaka ich horlivej službe pretrvala dodnes. Zároveň nám pripomenul, že jediné, čo po nás ostane, sú stopy lásky. Veľmi sa tešil, že tento deň bol medzi nami, že náš nebeský Otec nám daroval spoločne strávený čas v našom obnovenom chráme.

Po programe detí, nasledovalo požehnanie žiakov a študentov. Večeru Pánovu so spoveďou prisluhovali spoločne s emeritným biskupom náš zborový farár Mgr. Martin Fečko a jeho predchodca Mgr. Jozef Juházy. Poslúžili aj sestry farárky Mgr. Mária Juhásová, Mgr. Ľubomíra Mervartová a Mgr. Anna Činčuráková Tipulová. V závere sa nám prihovorili všetci pozvaní hostia a služby Božie sme ukončili našou evanjelickou hymnou.

Spoločný obed vo farskej záhrade bol vydarený: kotlíkový guľáš, koláče, káva, čaj, voda sa míňali zázračné rýchlo, dokonca sa ukázalo aj slniečko. Nechýbali piesne na oslavu nášho Pána a pohybové aktivity.

O 13.30 sme sa všetci stretli v kostole, kde sme si vypočuli zaujímavú prednášku. Ing. Vladimír Švač, PhD., nám priblížil históriu nášho cirkevného zboru. Náš zborový deň svojou prítomnosťou obohatili aj bratia a sestry z CZ Poprad -Veľká, ktorí nám pripravili organový koncert pod vedením Radoslava Bednára.

Bol to požehnaný deň! Náš zborový! Množstvo detí, mládeže, dospelých aj seniorov spolu počúvali Božie slovo, spievali, komunikovali, obedovali. Bratia a sestry strávili zborový deň spolu! Vďaka za tento deň patrí nášmu nebeskému Otcovi, ale aj všetkým , ktorí priložili ruky k dielu - či už pri úprave oltárneho priestoru, alebo pri príprave zborového dňa. Bolo to veľa práce, ale určite práce, ktorá je zapísaná tam hore. Ako vtipne poznamenal v svojom príhovore gréckokatolícky farár: „Vy, evanjelici, vždy niečo robíte. Raz spoločne opravujete, potom spoločne oslavujete a ja vám v dobrom závidím.“

Viac fotografií na: