15. výročie posvätenia chrámu v Železníku

Na sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom 6. 1. 2016 sme si na slávnostných službách Božích pripomenuli 15. výročie posvätenia chrámu Božieho v Železníku. Filiálka Železník patrí do CZ ECAV Giraltovce.
V tento deň Božie služby v matkocirkvi neboli, a tak bratia a sestry z celého cirkevného zboru v hojnom počte zaplnili chrám v Železníku. Zborový farár Martin Fečko v kázni Božieho slova pripomenul, že už 15 rokov tu stojí Boží chrám, Božie dielo, v ktorom sa schádza Boží ľud. Veľké požehnanie tohto chrámu je v tom, že sa tu stretávajú veriaci ľudia pri Božom slove a pri prisluhovaní sviatosti. Božie dielo nás zaväzuje žiť v láske a v pravde, hľadať pokoj a na svojich blížnych sa pozerať z pohľadu lásky. V programe vystúpil aj zborový spevokol a sestry z Lužian, za čo im patrí naše poďakovanie.

História kostola v Železníku sa začala písať v roku 1977, keď sa na zborovom konvente v chráme Božom v Giraltovciach prijalo rozhodnutie, postaviť vo fílii Železník nový kostol. Dňa 25. 8. 1977 bol bratom seniorom Šarišsko-zemplínskeho seniorátu Borisom Mišinom posvätený základný kameň. Projektantom kostola bol architekt Tomáš Miroslav Niňaj zo Žiliny. Dňa 6. 1.2001 vo sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom tento nový svätostánok posvätil s Božou pomocou dôstojný brat biskup Západného dištriktu ECAV Ivan Osuský za prítomnosti brata seniora ŠZS Slavomíra Galla, zborového farára Jozefa Juházyho a osemnástich oltárnych bratov a sestier, ako aj za účasti hojného počtu okolo 1200 veriacich z blízkeho i ďalšieho okolia. Za deň slávnosti posvätenia nášho chrámu bol zvolený 6. január preto, lebo evanjelici zo Železníka sa pred viac ako 200 rokmi zaslúžili o rozšírenie kostola v Giraltovciach, ktorý bol posvätený práve 6. januára. Za toto nádherné dielo náš aj po pätnástich rokoch užívania ďakujeme v prvom rade nášmu nebeskému Otcovi.

Chrám Boží v Železníku je miestom, kde bratia a sestry nachádzajú to, čo nemožno nájsť nikde inde, ubezpečenie, že Pán Boh má o nás záujem a chce, aby sme žili plným, šťastným, pokojným životom, aby sme boli zodpovednípred Bohom i pred ľuďmi. Je to môj kostol! Môj a tvoj, brat a sestra, nás všetkých, ktorí sa tam pravidelne stretávame pri Božom slove. Je to náš Boží chrám, miesto, kde prebýva spolu s nami náš Pán. Nedeľu čo nedeľu tu počúvame výklad Božieho slova, modlíme sa a naše duše pijú nebeský pokoj. Naše ubolené vnútra potrebujú živú riavu Božích slov na občerstvenie duše, potrebujú piť živú vodu z Božej studne. Vďaka za našich kazateľov, za naše chrámy, v ktorých počúvame Božie slovo, ktoré nás mení a smeruje hore k nebeským bránam.
Veľkú vďačnosť vyjadrujeme bratovi architektovi Tomášovi Miroslavovi Niňajovi zo Žiliny, ktorý napriek vzdialenosti patrične sa staral o úspešný priebeh výstavby kostola a pri 10. výročí posvätenia chrámu Božieho v Železníku napísal: „Ajhľa, chrám Boží s ľuďmi zo Železníka, ktorí si ho s Božou pomocou postavili. Zapĺňajú ho, aby mu ďakovali, prosili o pomoc pri údele žitia. Už desať rokov dominuje v centre obce a z jeho veže sa ozývajú zvony, zvolávajúc veriacich k oslave a na intímne rozhovory s Ním v priestoroch pod krížom, ktorý je symbolom ukrižovania Ježiša, kresťanstva a všetkého, čo s tým súvisí... Pánu Bohu a Vám patrí poďakovanie, ktorí ste ho budovali, navštevujete a udržiavate tento pekný duchovný stánok. V mnohom si na realizáciu spomínam, na ochotných, príčinlivých a dobrých ľudí v Železníku.“

Vďaka Ti, Bože, za chrám náš
i že nás chrániš v láske máš:
Ó, daj nám ducha ochoty
byť hodným tej dobroty.