100. výročie posvätenia chrámu Božieho v Kraľovanoch

19. októbra 2013 uplynulo sto rokov od posvätenia chrámu Božieho v Kraľovanoch. Pri tejto príležitosti sa 20. októbra v 21. nedeľu po Svätej Trojici konali slávnostné služby Božie. Kázňou slova Božieho poslúžil biskup VD Slavomír Sabol.
Keď doznel hlahol zvonov a prelúdium v podaní brata kantora Milana Úradníčka, na Božiu oslavu zaspieval zborový spevokol pieseň Pred Tebou, Bože. Ako sólistka sa predstavila Radka Hadová a na organe sprevádzala Agáta Hadová. Cirkevný zbor svojou prítomnosťou poctil biskup Východného dištriktu (VD) ECAV Slavomír Sabol, ktorý v kázni slova Božieho, založenej na biblickom texte J 4, 5 – 15, pripodobnil chrám Boží a v ňom zvestované slovo a prisluhované sviatosti k duchovnej studnici, z ktorej môžu veriaci načierať živej vody, ktorou je sám Pán Ježiš Kristus.

Na slávnosti sa zúčastnil a v príhovore veriacich pozdravil dozorca VD Ján Brozman, ako aj starosta obce Kraľovany Ľubor Had. Pozvanie prijali i duchovní cirkevných zborov z Oravy – farár CZ Dolné Srnie Pavel Černaj, farárka CZ Podolínec Mária Kováčová, ktorá bola prvou farárkou CZ Kraľovany, a Ján Zaťko, bývalý zborový kantor. Božie požehnanie v jubilujúcom chráme prijali nielen veriaci z domáceho cirkevného zboru, ale aj z blízkeho okolia.

Pri tejto významnej príležitosti dal cirkevný zbor zhotoviť nové oltárne rúcho s citátom Božieho slova – Ž 84, 2: „Aké sú milé Tvoje príbytky, ó, Hospodine mocností!“, ktorý má byť odkazom pre ďalšie generácie.

Predsedníctvo cirkevného zboru ďakuje všetkým bratom a sestrám zúčastneným na slávnosti, ako aj tým, ktorí sa organizačne podieľali na zdarnom priebehu celého slávnostného dňa. Nech všetko, čo sme, čo máme a čo robíme, slúži na Božiu oslavu a budovanie Božieho kráľovstva na zemi.

História chrámu Božieho v Kraľovanoch