VERNÍ PÍSMU – VERNÍ ECAV

Na otázku Prečo sa pri májovom sčítaní ľudu prihlásite k evanjelickému vierovyznaniu? Na čo ste ako evanjelik hrdý? odpovedá Peter Osuský, poslanec NR SR.
K evanjelickej viere augsburského vyznania sa priznávam celkom vážne. Aj z rodinných príčin. Myslím si tiež, že viera v Boha počínajúc Desiatimi Božími prikázaniami, ktoré Mojžiš doniesol zo Sinaja, je základom všetkého, čo je v nás lepšie, ako to zlé. Tento kompas by mohol každému stačiť, keby sme žili v súlade s Božím zákonom. Svet by bol radosťou pre každého, kto sa snaží napriek hriešnosti konať v súlade s hodnotami, aké vyznáva naša cirkev, robiť dobre pre ľudstvo alebo možno len pre malý okruh a riadiť sa týmto kompasom, ktorý je tým najlepším, čo sme kedy na zemi dostali.

Dnes sa už len ťažko môže niekto vyhovárať na útlak a obavy hrdo sa prihlásiť k svojej viere. To je minimum, čo človek môže pre svoju cirkev a Pána Boha urobiť. Boh však nesídli na štatistickom úrade. Dá sa tam k nemu prihlásiť, ale potom treba podľa Jeho požiadaviek aj žiť. Oprávnene chceme, aby sme sa hlásili k svojej cirkvi. No na druhej strane si nemyslime, že raz za desať rokov sme si krížikom na hárku papiera splnili svoju povinnosť voči Pánu Bohu, cirkvi i sebe. To je veľmi nešťastné videnie sčítania ľudu.