Zasadá Predvalné zhromaždenie SLZ pre Európu

V sobotu 13. 3. 2010 sa v zariadení Ministerstva zahraničných vecí SR SÚZA začalo rokovanie Predvalného zhromaždenia Svetového luteránskeho zväzu pre Európu, ktoré predchádza 11. valnému zhromaždeniu SLZ v Stuttgarte.
Na Predvalnom zhromaždení SLZ sa zúčastňuje asi 70 zástupcov z 35 európskych cirkví (z celkového počtu 43 cirkví). Boli vybratí na základe parity: 50 percent tvoria duchovní a 50 percent laici, 50 percent delegátov sú ženy a 50 percent muži; 20 percent delegátov tvoria mladí ľudia do 30 rokov.

Predvalné zhromaždenia SLZ sa konajú aj v ďalších regiónoch sveta a všetci spoločne budú rokovať na 11. valnom zhromaždení SLZ v Stuttgarte v júli 2010. Ústrednou myšlienkou je téma „Chlieb náš každodenný daj nám dnes“. Účastníci budú hovoriť o otázkach výživy ľudstva, o pomoci chudobným, diakonii, o problematike životného prostredia, rovnoprávneho postavenia žien, o obchode s ľuďmi, o migrácii v Európe, ako aj o ekumenickej spolupráci a iných témach.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku je spoluusporiadateľom tohto podujatia, ktoré potrvá do 17. marca. Výrazom jeho ocenenia je aj prijatie generálneho tajomníka SLZ Dr. Ishmaela Noka prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

Po piatkovom stretnutí mládeže v stredisku Agapé vo Svätom Jure a sobotnom dopoludňajšom stretnutí žien sa všetci delegáti zišli na otváracom zhromaždení v sobotu o 14.00 hod. S otváracím príhovorom vystúpil generálny tajomník SLZ Dr. Ishmael Noko. Potom rokovanie pokračovalo v sekciách, kde sa riešila príprava kandidátky zástupcov európskeho regiónu na voľbu do Rady SLZ a iné otázky.
Foto: Edita Škodová