Tlačová konferencia k predvalnému zhromaždeniu a Žilinskej synode

11. marca 2010 o 11.00 hod. sa na GBÚ uskutočnila tlačová konferencia k Predvalnému zhromaždeniu Svetového luteránskeho zväzu, ktoré sa začne 13. marca a potrvá do 17. marca 2010, a k oslavám 400. výročia Žilinskej synody.
Najprv generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik informoval o konaní Predvalného zhromaždenia Svetového luteránskeho zväzu pre Európu, na ktorom bude v zariadení SÚZA v Bratislave v niekoľkých sekciách rokovať asi 70 zástupcov 42 cirkví z európskeho regiónu. Tzv. predvalné zhromaždenia sa konajú aj v ďalších regiónoch a všetci sa stretnú na 11. valnom zhromaždení SLZ v Stuttgarte v júli 2010. Delegáti boli vybraní na základe parity: 50 % tvoria duchovní a 50 % laici, 50 % ženy a 50 % muži a 20 % účastníkov tvoria mladí ľudia do 30 rokov.
Na predvalnom zhromaždení sa zúčastní aj generálny tajomník SLZ Ishmael Noko, ktorého prijme i prezident SR Ivan Gašparovič, čo považujeme za výraz ocenenia tohto podujatia - povedal brat generálny biskup.

Na záver svojho vystúpenia sa generálny biskup dotkol aj dvoch ďalších tém: 1. informoval o zbierke na Haiti, ktorá narástla na vyše 35-tisíc eur a cez nemeckú evanjelickú cirkev bola poskytnutá na nákup liekov a potravín pre ľudí postihnutých zemetrasením; a po 2. informoval o tom, že Predsedníctvo ECAV na Slovensku na svojom zasadnutí 8. 3. vyjadrilo nesúhlas so stavbou megakasína v Jarovciach.

Riaditeľ GBÚ ECAV na Slovensku Dušan Vagaský, ktorý je vedúcim prípravného tímu osláv Žilinskej synody, priblížil prítomným význam tejto historickej synody nielen pre evanjelickú cirkev, ale i pre celý náš národ, nakoľko sa na nej prvý raz v histórii špecifikovalo isté územie ako slovenské vrátane používania slovenčiny, resp. kralickej češtiny na službách Božích.

Potom D. Vagaský podal informácie o prvých podujatiach v rámci osláv 400. výročia Žilinskej synody, ktoré uskutočnia v Žiline 28. až 30. marca 2010: o novom námestí v Žiline - Námestí Žilinskej synody - a o inaugurácii poštovej známky k 400. výročiu Žilinskej synody. Potom priblížil jednotlivé podujatia hlavnej časti osláv v dňoch 29. júna 2010 až 4. júla 2010 v Žiline, nad ktorými prevzal záštitu prezident SR Ivan Gašparovič, ako aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a primátor Žiliny Ivan Harman.

Na záver prítomní novinári dostali Kalendár 2010 vydaný špeciálne k 400. výročiu Žilinskej synody, ako aj pozvanie na oslavy.