Z prvého dňa osláv 400. výročia Žilinskej synody - vernisáže a konferencia

Niekoľkými vernisážami výstav venovaných 400. výročiu Žilinskej synody sa v utorok 28. 6. 2010 dopoludnia začala reťaz podujatí k tejto udalosti, ktoré pripravila Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku v spolupráci s Mestským úradom v Žiline a Žilinským samosprávnym krajom.
Výstavu Sakrálna architektúra ECAV na Slovensku v rokoch 1990 – 2010 si môžete pozrieť v Zborovej sieni Evanjelického kostola v Žiline.

Vo vestibule veľkej zasadačky Mestského úradu bola otvorená výstava Cithara sanctorum v duchovných dejinách Slovenska, pripravená Slovenskou národnou knižnicou v Martine, ktorá zároveň vo výstavných priestoroch Starej radnice vystavuje vzácne dokumenty Dadanovej tlačiarne, ako aj putovnú výstavu Čestný občan mesta Žilina, biskup Fedor Ruppeldt.

V Považskej galérii umenia v Žiline bola slávnostne uvedená bibliofília Akty a závery – Zákony a ustanovenia Žilinskej synody 1610, ktorú vydala Slovenská národná knižnica v Martine.

Súčasne bola v priestoroch galérie aj vernisáž výstavy Výtvarní umelci evanjelického Považia, kde si návštevníci môžu pozrieť výber z prác výtvarných umelcov, ktorí spolupracovali na vizuálnej príprave materiálov vydaných pri príležitosti osláv 400 výročia Žilinskej synody: obrazy akad. maliara Stanislava Lajdu a diela z knižnej tvorby akad. maliara Pavla Chomu a grafika Petera Ďuríka.

●●●
Popoludní sa vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Žiline uskutočnila prvá časť vedecko-historickej teologickej konferencie, ktorá bola prístupná i záujemcom z radov verejnosti.
Na tému Žilinskej synody v roku 1610 prednášali generálny biskup Mgr. Miloš Klátik, PhD., prof. ThDr. Igor Kišš a David P. Daniel, PhD.

V stredu dopoludnia bude konferencia pokračovať. Odznie prednáška Dr. theol. habil. Rudolfa Kellera (Nemecko) na tému „Slovenské cirkevné dejiny z hľadiska nemeckého cirkevného dejepisectva“, prednáška „Žilinská synoda a jej doba“ od Dr. Botonda Kertésza (Maďarsko) a doc. Dr. Miloš Kovačka, CSc., bude informovať o nedávnom mimoriadnom objave (v roku 2008) vzácneho originálneho rukopisu Zákonov a ustanovení Žilinskej synody z roku 1610 a o aktuálnom vydaní tohto pozoruhodného materiálu Slovenskou národnou knižnicou v Martine.

●●●

30. 6. 2010 o 19.00 hod sa v Mestskom divadle v Žiline bude konať slávnostný večer venovaný 400. výročiu Žilinskej synody. Zúčastní sa na ňom aj pán prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a ďalšie významné osobnosti verejného a spoločenského života.