Slávnosť k 400. výročiu Žilinskej synody

30. 6. 2010 popoludní sa vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Žiline skončila vedecko-historická teologická konferencia, ktorá sa začala 29. 6. 2010, a bola prístupná aj záujemcom o históriu Žilinskej synody z radov verejnosti. Večer sa konala slávnosť k 400. výročiu Žilinskej synody.
V prvý deň prednášali na tému Žilinskej synody v roku 1610 generálny biskup Mgr. Miloš Klátik, PhD., prof. ThDr. Igor Kišš a David P. Daniel, PhD. Na druhý deň odzneli aj prednášky hostí zo zahraničia: prítomní si vypočuli prednášky Dr. theol. habil. Rudolfa Kellera (Nemecko) na tému „Slovenské cirkevné dejiny z hľadiska nemeckého cirkevného dejepisectva“ a prednáška „Žilinská synoda a jej doba“ od Dr. Botonda Kertésza (Maďarsko).

Na záver konferencie vystúpil s prednáškou doc. Dr. Miloš Kovačka, CSc., ktorý veľmi podrobne informoval o nedávnom mimoriadnom objave vzácneho originálneho rukopisu Zákonov a ustanovení Žilinskej synody z roku 1610, ktorý v roku 2008 objavili v Slovenskej národnej knižnici v Martine (od roku 1958 je jej vlastníctvom a je archivovaná v jej fondoch). Tento pozoruhodný materiál s autentickými podpismi účastníkov Žilinskej synody teraz vydala Slovenská národná knižnica v Martine – prezentácie knihy aj jej bibliofilského vydania sa uskutočnila v prvý deň osláv – v utorok 29. 6. 2010 v priestoroch Považskej galérie v Žiline.

●●●

Večer sa v Mestskom divadle v Žiline uskutočnil slávnostný večer venovaný 400. výročiu Žilinskej synody. Predstavitelia ECAV na Slovensku a primátor mesta Žilina Ivan Harman na ňom privítali pána prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý sa prítomným aj prihovoril. V príhovore pán prezident vyzdvihol význam Žilinskej synody pre celý náš národ, poďakoval ECAV za jej prínos k rozvoju našej spoločnosti a vyjadril ocenenie za jej nezastupiteľné poslanie pri udržiavaní mravných hodnôt tejto spoločnosti: http://www.prezident.sk/?prihovor-prezidenta-sr-ivana-gasparovica-pri-prilezitosti-oslav-400-vyrocia-zilinskej-synody-zilina-30-6-2010.

Na slávnostnom večeri sa zúčastnili aj predseda KDH Ján Figeľ a ďalšie významné osobnosti slovenského verejného, spoločenského a duchovného život, ako aj Claus-Jurgen Roepke, vrchný cirkevný radca Evanjelickej luteránskej cirkvi v Bavorsku, Martin Michaelis, predseda Farárskeho spolku v Durínsku, a ďalší predstavitelia evanjelických cirkví zo zahraničia, ako aj synodáli a ďalší pozvaní hostia.

Foto: Edita Škodová, Dušan Mellner