Tlačovka k oslavám Žilinskej synody

Na GBÚ v Bratislave sa 16. 6. 2010 konala tlačová konferencia venovaná blížiacim sa oslavám 400. výročia Žilinskej synody, na ktorej novinárov informovali generálny biskup M. Klátik, primátor mesta Žilina Ivan Harman a riaditeľ GBÚ D. Vagaský.
Na tlačovej besede sme na diaľku privítali aj divákov Internetovej televízie ECAV na Slovensku, ktorá z nej uskutočnila svoje prvé pokusné živé vysielanie. Ďalšie živé vysielania plánujeme z osláv Žilinskej synody v Žiline a Bytči.

Na úvod tlačovej konferencie, ktorú viedla tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová, generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik hovoril o význame konania synody v Žiline v roku 1610 nielen pre evanjelickú cirkev, ale aj pre celú našu spoločnosť. Poďakoval pánovi primátorovi Žiliny sa aktívnu spoluprácu na podujatí, nad ktorým prevzal záštitu pán prezident Ivan Gašparovič. Nezabudol pripomenúť, že na oslavách sa podieľa aj Žilinský samosprávny kraj. Okrem účastníkov zo Slovenska do Žiliny prídu aj zástupcovia Slovákov zo zahraničia a predstavitelia evanjelických cirkví z okolitých štátov, z Nemecka, Slovinska a Švédska. Primátor mesta Žilina Ivan Harman hovoril historických tradíciách Žiliny, kde v minulosti žili najmä evanjelici. Spomenul aj nedávnu vedeckú konferenciu venovanú evanjelickému biskupovi F. F. Ruppeldtovi, ktorému udelili čestné občianstvo mesta, a vyhlásenie Námestia Žilinskej synody pre Evanjelickým kostolom v Žiline. Ďalej hovoril o význame tohto podujatia pre Žilinu a pomoci, ktorú sa snažia poskytnúť organizátorom podujatia. Bude o ňom informovať aj na raňajkách pre novinárov na budúci týždeň v Žiline.

Riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský, predseda ústredného organizačného výboru týchto osláv, podrobne informoval prítomných zástupcov TASR, SITA, Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie, Rádia 7 a ďalších médií o bohatej programovej ponuke podujatia. V rámci druhej etapy osláv 400. výročia konania pamätnej Žilinskej synody (prvá časť osláv sa konala v dňoch 28. – 30. 3. 2010) sa uskutoční niekoľko podujatí:

● od 29. do 30. júna 2010 to bude teologická vedecko-historická konferencia na tému Žilinská synoda 1610, prístupná aj pre širokú verejnosť
● v dňoch 30. júna až 2. júla sa uskutoční slávnostné aj pracovné zasadnutie Synody ECAV na Slovensku, na ktorom bude rokovať asi 80 synodálov a hostia zo zahraničných cirkví
● XIII. ročník podujatia Duchovné hodnoty pre dnešok
● od 2. do 4. 7. 2010 sa uskutočnia II. evanjelické cirkevné dni, ktoré budú vyvrcholením podujatia a očakávame na nich bohatú účasť evanjelikov zo celého Slovenska aj zo zahraničia
tradičný výstup evanjelikov na hrad Branč neďaleko Sobotišťa 5. júla 2010 ukončí oslavy 400. výročia Žilinskej synody. Na Branči bude kázať biskup Samuel Vrbovský zo Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku

Dušan Vagaský upozornil aj na podujatia, ktoré sa v rámci týchto osláv pripravujú v neďalekej Bytči, spätej so životom hlavných postáv Žilinskej synody – palatína Juraja Turzu a superintendenta Eliáša Lániho, a pozval všetkých na oslavy.

Po oficiálnej časti tlačovej konferencie sa konala dislusia, ktorá už z technických dôvodov (k dispozícii bol len jeden minimikrofón) nebola prenášaná v ITV. Novinári sa pýtali na cieľ podujatia, historickú situáciu v období Žilinskej synody - pokiaľ ide o počet evanjelikov a katolíkov, Slovákov, Nemcov a Maďarov na území vtedajšieho Horného Uhorska a v samotnej Žiline atď.

Podujatie, ktoré je aj súčasťou Roka kresťanskej kultúry na Slovensku 2010, sa bude konať 29. júna – 5. júla 2010 v Žiline, Bytči, Necpaloch a ďalších cirkevných zboroch v okolí Žiliny, ako aj na hrade Branč pri Sobotišti.