Teologická vedecko-historická konferencia

Pozývame záujemcov z radov ordinovaných i neordinovaných členov ECAV na Slovensku na teologickú konferenciu 29. - 30. júna 2010 v Žiline. Môžete sa prihlásiť najneskôr do 15. júna 2010. Prosíme dodržať tento posledný termín.
Vážení bratia farári a sestry farárky v službe!

Rok 2010 sa nesie v znamení Žilinskej synody, ktorej 400. výročie si pripomíname. Nebola to obyčajná synoda. Bola to synoda, ktorá reagovala na politické zmeny v krajine. Tieto evanjelickej cirkvi po dlhých rokoch utláčania umožnili existovať v podobe, akú si zvolí. Nastal čas relatívnej slobody a bolo iba na evanjelikoch vtedajšej doby, ako situáciu využijú. My sami z ostatných 20-tich rokov vieme, že nie je také jednoduché správne sa rozhodnúť a vykročiť na cestu tým správnym smerom.

Evanjelici v Žiline v roku 1610 dali do služieb tomuto cieľu všetky svoje schopnosti, múdrosť, no v prvom rade vieru. Rozhodovali sa a vykročili na cestu viery, nádejí a očakávaní. Dá sa teda povedať, že aj dnešná podoba našej drahej cirkvi závisí práve od tejto synody. Preto si ju chceme pripomínať a preto chceme podrobne skúmať konanie i uvažovanie našich predkov, naplniac tak slová Písma Svätého: Žid 13, 7.

Žilinskej synode je venovaná aj tradičná teologická konferencia, ktorá sa tento rok uskutoční vo výnimočnej podobe ako teologická vedecko-historická konferencia. Bude sa konať v rámci osláv Žilinskej synody ako ich otváracia časť.

Srdečne Vás preto pozývame na túto teologickú vedecko-historickú konferenciu, ktorá sa bude konať v dňoch 29. – 30. júna 2010 v priestoroch Mestského úradu v Žiline. Téma konferencie znie: „Žilinská synoda 1610“ a svojimi prednáškami nás obohatia prednášatelia Rudolf Keller z Nemecka, Botond Kertész z Maďarska, David Daniel z USA a slovenskí prednášatelia Miloš Klátik, Miloš Kovačka a Igor Kišš.

Konferencia sa začne 29. júna 2010 o 14.00 hod. a skončí sa spoločným obedom 30. júna. Nocľah a strava budú zabezpečené v meste Žilina, nakoľko priestory Mestského úradu stravovanie neumožňujú. Aby bolo možné všetko vopred zabezpečiť, prosíme Vás, aby ste sa v prípade záujmu prihlásili kvôli ubytovaniu najneskôr do 31. mája 2010 prostredníctvom prihlášky, e-mailom na adrese misia@ecav.sk, telefonicky na číslach 0918 828 009-010 alebo poštou na adrese Generálneho biskupského úradu, pričom Vašu zásielku adresujte misijno-vzdelávaciemu oddeleniu.

Účastnícky poplatok pre farárov v činnej službe, ktorí sa zúčastnia na celej konferencii, je 15 €. Tí, ktorí si vyberú len niektoré služby, si ich zaplatia v uvedenej hodnote. Nakoľko tento rok nejde výslovne o teologickú konferenciu, môžu sa na ňu prihlásiť aj neordinovaní. Ubytovanie a stravu si však budú hradiť sami v plnej uvedenej výške.

Ceny jednotlivých služieb pre neordinovaných:

UTOROK 29. 6. 2010 STREDA 30. 6. 2010
. . Raňajky 1,50 €
Obed 6,00 € Obed 6,00 €
Večera 6,00 € . .
Nocľah 8,00 € . .

Účastnícky poplatok 15,- € je potrebné uhradiť vkladom na účet GBÚ 0000443012/0200, variabilný symbol 379 072. Doklad o zaplatení priložte k návratke a pošlite na adresu Generálneho biskupského úradu.

Sme vďační Pánu Bohu, že nám dáva príležitosti stretať sa i vzdelávať a veríme, že naše pozvanie i tento rok prijmete a že sa na teologickej konferencii opäť stretneme v hojnom počte.

Vložené 24. 3. 2010