Činnosť cirkví a náboženských spoločností v krajanskom prostredí

Dňa 24. októbra 2011 sa v Bratislave konal odborný seminár Činnosť cirkví a náboženských spoločností v krajanskom prostredí a štátna politika starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí.
Na seminári som sa zúčastnil z poverenia generálneho biskupa a vystúpil som s referátom, keďže sa na GBÚ popri iných povinnostiach intenzívne zaoberám aj touto problematikou. Pri príprave III. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá sa bude konať 27. až 29. júna 2012 vo Veľkom Krtíši, koordinujem spoluprácu ECAV s prípravným výborom a spoločne očakávame, že sa na tejto konferencii podarí schváliť stanovy novovznikajúcej organizácie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. Zároveň som bol generálnym presbyterstvom menovaný za predsedu ústredného organizačného výboru III. evanjelických cirkevných dní, ktoré sa budú konať 29. júna až 1. júla 2012 v Lučenci a tematicky budú venované práve problematike zahraničnej misie v prostredí slovenských evanjelikoch žijúcich za hranicami nášho štátu.

Od Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku (ako aj od iných cirkví) sa totiž očakáva − a vyplýva to zo schválenej Koncepcie štátnej politiky starostlivosti a Slovákov žijúcich v zahraničí do roku 2015 − podpora zahraničných misií v prostredí slovenských komunít v zahraničí, organizovanie študijných pobytov pre slovenských duchovných pôsobiacich v zahraničí, materiálna podpora slovenských cirkevných zborov v zahraničí a ich personálne zaopatrenie duchovnými, ako aj potrebnou bohoslužobnou literatúrou a podobne.

Je pre nás povzbudzujúce, že Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí pozitívne reagoval aj na naše pripomienky a volania, aby sa táto náplň a úlohy, ktoré aj my sami považujeme za svoje vlastné, doplnili aj koncepčným riešením krytia prevádzkových nákladov, keďže takéto náklady nie je možné pokryť z dotácií žiadneho orgánu štátnej správy na Slovensku. Chceme veriť v úspech takéhoto snaženia, pretože každé euro, ktoré sa do zabezpečenia krajanskej politiky venuje cez cirkev, sa mnohonásobne vráti v želanom efekte.

Referát prednesený na seminári.