Zo zasadania Prípravného výboru Združenia slovenských evanjelikov v zahraničí

3. − 11. 10. 2011 sa v Aurore (Kanada) konalo zasadnutie na tému Rozvoj aktivít slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí spojené s návštevami a separátnymi stretnutiami s duchovnými a zástupcami Slovenskej ev. komunity v provincii Ontário.
Prípravný výbor Združenia Slovákov žijúcich v zahraničí (ďalej len PV) vzal na vedomie a s vďakou prijal informácie Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku o pokračujúcich prípravách 3. konferencie ZSEZZ v rámci III. celoslovenských evanjelických dní v dňoch 27. 6. – 1. 7. 2012 vo Veľkom Krtíši a Lučenci.

PV spresnil návrh programu 3. konferencie a doplnil stanovy, ktoré budú spolu so zápisom zo zasadnutia PV ZSEZZ rozoslané účastníkom predchádzajúcich konferencií a ostatným slovenským evanjelickým cirkevným zborom pôsobiacim v zahraničí k pripomienkam tak, aby mohli byť na 3. konferencii ZSEZZ schválené a aby ZSEZZ mohlo byť registrované.

Členovia PV sa zaoberali aj návrhom Grantového programu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí a pridali k nemu svoje pripomienky, ktoré sa týkajú duchovnej starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí.

Členovia PV ďalej absolvovali nasledujúce pracovné rokovania:
A) Prípravný výbor v zložení Dušan Tillinger a Dušan Tóth navštívili dekana Luteránskej fakulty v St. Catharine brata Wingera.

B) 6. 10. 2011 sa PV stretol na pracovnom rokovaní so Slovensko-kanadskou spoločnosťou M. R. Štefánika. Predstavitelia tohto spolku informovali o ich histórii a súčasnej činnosti. Ďalej boli odovzdané pozdravy od Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v ČR a SR. Prípravný výbor zoznámil zástupcov spolku o zámeroch ZSEZZ. Senior Juraj Bálint členov spolku pozval do Nadlaku na oslavy 200. výročia položenia základného kameňa Evanjelického kostola v Nadlaku.

C) PV navštívil Evanjelický kostol sv. Lukáša v Toronte, kde sa pravidelne slúžia slovenské evanjelické služby Božie, a stretol sa s farárom tohto kostola Derekom Mathersom, ktorý PV informoval o práci v multikultúrnom zbore a zaujímal sa o prácu v cirkevných zboroch v Nadlaku a v Prahe, ktoré tiež pracujú s národnostnými menšinami.

D) Rokovanie výboru pokračovalo cestou do Windsoru, kde sa konalo niekoľko dôležitých stretnutí: Rokovanie s biskupom Anglického dištriktu LC-MD Rev. Dr. David Stechholzom, ktorého PV zoznámil s pripravovanými aktivitami ZSEZZ a vyzval ho k spolupráci na tomto misijnom diele, ako aj na aktívnu účasť na 3. konferencii ZSEZZ. Spoločne s ním si PV prezrel Luteránsky kostol Getsemane vo Windsore. Napokon PV navštívil Slovenský evanjelický luteránsky kostol Narodenia Krista Pána vo Windsore, kde už 18 pôsobí brat farár Rastislav Mičovský. Po prehliadke kostola sa uskutočnila krátka pobožnosť so spevom a modlitbami. Brat farár Mičovský PV informoval i o aktivitách Slovenskej Synody Zion, pretože biskupka Wilma Kucharek sa na rokovaní nemohla zúčastniť.

E) V nedeľu 9. 10. sa PV zúčastnil na slávnostných službách Božích v Kristovom evanjelickom luteránskom zbore v Aurore, ktorý slávil sviatok vďakyvzdania. Tento zbor založili Slováci, ktorí tu žili a pôsobili. Cirkevný zbor pozdravila sestra Janka Haluková za Slovenský zbor ECAV v Prahe a brat senior Bálint za Slovenský seniorát v Nadlaku.

F) Pracovná cesta bola zakončená prehliadkou Slovenského evanjelického kostola v Toronte.