Závery z rokovania delegácie slovenských evanjelikov zo zahraničia a predstaviteľov ECAV na Slovensku

Závery z rokovania  delegácie slovenských evanjelikov zo zahraničia a predstaviteľov ECAV na Slovensku

Stretnutie sa uskutočnilo po vzájomnej dohode zástupcov prípravného výboru Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí (ZSEZZ) a vedenia ECAV na Slovensku na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave. Otvoril ho modlitbou reverend Dušan Tóth z Toronta (Kanada).
Rokovanie sa týkalo možnosti usporiadať III. konferenciu slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí ako súčasť III. evanjelických cirkevných dní, ktoré sa budú konať v dňoch 29. 6. – 1. 7. 2012 v Novohrade (so zameraním na šírenie zvesti slova Božieho medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí) a tiež vzájomnej spolupráce prípravného výboru ZSEZZ a ECAV na Slovensku.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku zastúpená:
generálnym biskupom ECAV Mgr. Milošom Klátikom, PhD.
generálnym dozorcom ECAV Ing. Pavlom Delingom, CSc.
riaditeľom GBÚ Ing. Dušanom Vagaským

a delegácia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí v zložení:
reverend Dušan Tóth, Toronto – Kanada
senior Juraj Bálint, Nadlak – Rumunsko
zborový farár Mgr. Jaroslav Javorník, Hajdušica – Srbsko (s poverením na zastúpenie biskupa Samuela Vrbovského)
Janka Haluková, Pavel Haluka, Praha – Česká republika

za prítomnosti Mgr. Martina Štrpku, zástupcu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (s poverením na zastúpenie predsedu Úradu JUDr. Milana Vetráka, PhD.)

vážne prediskutovala návrh, aby všetky hore uvedené zložky organizovali III. konferenciu ZSEZZ v rámci III. evanjelických dní v 27. 6. – 1. 7. V Novohrade v duchu biblického hesla:

Blahoslavený národ, ktorému Hospodin je Bohom. Ž 33, 12a

Predpokladaný návrh programu bude predložený na najbližšie zasadanie Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku, všetkým členom prípravného výboru ZSEZZ a tiež vedeniu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré už bolo predbežne informované o pripravovanom zámere na vzájomnom stretnutí predstaviteľov ECAV a ÚSZZ.

Prípravný výbor ZSEZZ by mal prorokovať podrobnosti k pripravovanej konferencii na svojom zasadaní, ktoré by sa malo konať na jeseň 2011 v Toronte. Prípravný výbor by privítal, ak by sa toto rokovanie konalo za účasti generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika.

Delegácia Slovákov žijúcich v zahraničí:
- poďakovala za prijatie vedeniu ECAV na Slovensku,
- víta list Generálneho presbyterstva ECAV a jeho stanoviská i pripomienky k návrhu stanov pripravovaného ZSEZZ. Tieto budú prorokované na zmienenom zasadaní prípravného výboru,
- v rámci rokovania vysvetlila svoj zámer registrácie ZSEZZ ako neziskového, charitatívneho združenia so zameraním na misijnú činnosť,
- menom prípravného výboru navrhla zriadenie nových evanjelických a. v. cirkevných zborov v Gomarinngene – Nemecko a v Bruseli - Belgicko za spoluúčasti vedenia ECAV na Slovensku a v súčinnosti s evanjelickými a. v. cirkvami príslušného štátu,
- senior Juraj Bálint navrhol zaradiť do témy pripravovanej konferencie i tému starostlivosti o zabudnuté evanjelické hroby v zahraničí a tiež otázku dvojjazyčnosti služieb Božích,
- členovia delegácie a prípravného výboru ZSEZZ pošlú svoje návrhy k programu pripravovanej konferencie a tiež e-mailové spojenie na účastníkov predchádzajúcich dvoch konferencií.

Prítomní sa tiež dohodli, že bude stanovený organizačný výbor konferencie so zastúpením Prípravného výboru ZSEZZ. Zástupca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí bude informovať vedenie Úradu o tomto rokovaní a tiež o prípadných možnostiach jej podpory.

Senior Juraj Bálint rozdal všetkým prítomným Zborník z II. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorý bol prijatý s veľkou vďakou i s vďakou za organizáciu tejto konferencie v roku 2010 v Nadlaku.
Riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský odovzdal členom delegácie publikáciu „Rozpomienka na slávnosti 400. výročia Žilinskej synody“. Súčasťou týchto osláv bolo i podujatie II. evanjelické cirkevné dni v roku 2010 v Žiline.