Z druhého dňa konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí

III. konferencia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá sa včera začala vo Veľkom Krtíši, dnes pokračovala rokovaním v zasadačke v priestoroch zariadenia Slobodáreň. Večer bola v Dome kultúry otvorená výstava slovenských umelkýň žijúcich v zahraničí a v spoločenskom programe sa predstavili domáce súbory aj zahraniční hostia.
Po rannej pobožnosti, ktorú mal reverend Dušan Tóth z Toronta, konferenciu otvorila členka prípravného výboru Janka Haluková. Nasledovali pozdravy hostí – v mene ECAV na Slovensku účastníkov pozdravil generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga, primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš a popoludní sa k prítomným prihovoril predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, ktorý pri tejto príležitosti odovzdal Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Pamätný list Matice slovenskej pri príležitosti 150. výročia Memoranda slovenského národa za udržanie vlasteneckého ducha v národe. Pamätný list pre ECAV na Slovensku od Mariána Tkáča prevzal generálny biskup Miloš Klátik.

V 1. rokovacom bloku účastníci rekapitulovali výsledky svojej 1. a 2. konferencie: D. Tóth predstavil myšlienku založenia združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí (ZSEZZ), J. Haluková zhodnotila závery z I. konferencie v Prahe v r. 2008; J. Bálint závery z II. konferencie v Nadlaku v r. 2010 a informácie zo zasadania prípravného výboru ZSEZZ predniesla J. Haluková.

Popoludní odzneli prednášky Plán podpory duchovných aktivít Slovákov žijúcich v zahraničí – predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík; Náčrt histórie slovenských evanjelikov v zámorí – D. Tóth; Slovenská evanjelická cirkev v Srbsku ako príklad zachovania evanjelického vierovyznania v materinskom jazyku – biskup S. Vrbovský; Starostlivosť ECAV na Slovensku o súčasné a budúce generácie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí – generálny biskup M. Klátik a ďalší. Potom predstavitelia za jednotlivé krajiny predstavili vízie jednotlivých cirkví, seniorátov a zborov Slovákov žijúcich v zahraničí (USA, Kanada, Srbsko, Rumunsko, Maďarsko, Česko, Chorvátsko). O potrebe zmapovania významných evanjelických miest v zahraničí hovoril senior Slovenského seniorátu Evanjelickej luteránskej cirkvi v Rumunsku J. Bálint. Na záver M. Benža a J. Majo predstavili projekt Sprievodca slovenským zahraničím.

O 18.00 hodine sa v Dome kultúry konala vernisáž výstavy z tvorby Lucie Kubicovej (Taliansko), Viery D´Agostini (Francúzsko) a Ivety Galbavej (Česko). Zároveň tu svoje knižné diela predstavila Naďa Hammerberg (Švédsko). Vernisáž sa konala v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a zaspieval na nej domáci zborový spevokol Nádej.

Nasledoval spoločenský program v Dome kultúry, kde účastníkov privítal primátor mesta Dalibor Surkoš. Vystúpil detský súbor Krtíšanček, folklórna skupina z Dolnej Strehovej a spevokol Nádej z evanjelického cirkevného zboru vo Veľkom Krtíši. Hostia zo zahraničia sa predstavili multijazykovým poeticko-hudobným pásmo pod názvom K výšinám, ktoré bolo zostavené z básní slovenských autorov v origináli aj v preklade do v rôznych jazykoch. Recitovali Naďa Hammarberg (Švédsko), Zuzana Pengue (Taliansko), Lucia Torchio (Taliansko), Iveta Galbavá (ČR), Janka Haluková (ČR) a Dušan Tóth (Kanada), zaspievala Zuzana Pengue (Taliansko).

Po ukončení konferencie v piatok 29. júna 2012 bude vydaná oficiálna tlačová správa.

Viacerí účastníci konferencie aj ďalší hostia zo zahraničia sa v piatok o 20.00 hod. predstavia v programe na Námestí republiky v Lučenci v rámci III. evanjelických cirkevných dní.

V Divadle B. S. Timravy sa o 15.00 hod. uskutoční vernisáž výstavy z tvorby insitných umelcov z Kovačice, na ktorú vás tiež srdečne pozývame.