V Zalavári odhalili slovenský pamätník Cyrila a Metoda

V Zalavári odhalili slovenský pamätník Cyrila a Metoda

V juhomaďarskom Zalavári (predtým Blatnohrad) 22. júna 2013 odhalili Pamätník Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Na slávnostnom odhalení súsošia sa zúčastnil aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Podujatie pripravila Slovenská samospráva Budapešti, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Budapešti, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Matica slovenská a Samospráva obce Zalavár. Odhalenie pamätníka za účasti podpredsedníčky Národnej rady SR Jany Laššákovej a veľvyslanca Slovenskej republiky v Maďarsku Petra Weissa sa začalo nástupom čestných stráží a hymien Slovenskej republiky a Maďarska.

Okolnosti umiestenia, ako aj význam súsošia Cyrila a Metoda pre Slovákov v Maďarsku priblížila predsedníčka Slovenskej samosprávy v Budapešti Zuzana Hollósyová. Prihovorili sa predseda Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík a predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. S príhovorom vystúpil aj brat generálny biskup Miloš Klátik, pomodlil sa a dal prítomným požehnanie.

Za evanjelickú cirkev sa na slávnosti zúčastnili aj biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku János Szemerei a farárka Slovenského evanjelického cirkevného zboru a. v. v Budapešti Hilda Gulácsiová-Fabulyová. Katolícku cirkev na podujatí zastupovali František Rábek, biskup-ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, a biskup-ordinár z Maďarska. Účinkoval slovenský spevokol Ozvena z Budapešti.

Autorkou bronzového súsošia sv. Cyrila a Metoda je akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová. Originál tohto monumentálneho diela zdobí areál Nitrianskeho hradu v Nitre. Súsošie sv. Cyrila a Metoda je postavené na základnom kameni, ktorý v Pamätnom parku sv. Cyrila a Metoda osadila Slovenská samospráva Budapešti ešte v roku 2007 za účasti vtedajšieho veľvyslanca SR v Maďarsku Juraja Migaša. V parku postupne odhalili pamätníky - stĺpové monumenty s nápismi či reliéfom - Rakúšania, Bulhari a Slovinci. Slovensko bude v Zalavári, niekdajšom Blatnohrade - sídelnom meste Pribinu, prezentované oddnes dielom sochárky Ľudmily Cvengrošovej. Reprezentatívna časť jej tvorby úzko súvisí s dávnymi dejinami Slovenska, pričom z viacerých jej sochárskych a medailérskych diel, ktorými je jej tvorba príznačná, patrí práve súsošie sv. Cyrila a Metoda k najdokonalejším monumentálnym artefaktom autorkiných umeleckých posolstiev. Na podstavci pamätníka sa uvádza: „Na pamiatku nitrianskeho kniežaťa Pribinu (+861), ktorý sa zaslúžil o kristianizáciu našich predkov na území Blatnohradu, a jeho syna panónskeho kniežaťa Koceľa (+876), podporovateľa evanjelizačného a kultúrneho diela svätých slovanských apoštolov Cyrila (+869) a Metoda (+885), spolupatrónov Európy. Pamätník postavila Slovenská samospráva v Budapešti s pomocou Slovenskej republiky.”

Areál Pamätníka sv. Cyrila a Metoda sa rozprestiera na mieste, ktorému sa kedysi hovorilo Blatnohrad, Mosapurch alebo Mosaburg. Ako opevnené hradisko v strede močaristého terénu rieky Zala ho vybudoval knieža Pribina. Blatnohrad bol centrom jeho kniežatstva, ktoré až do príchodu starých Maďarov tvorilo rozsiahle územie: na juhu siahalo až po rieku Drávu, na východe po rieku Dunaj, na severe k mestu Veszprém a na západe presahovalo do dnešného Štajerska, Korutánska a Slovinska. Patrili k nemu súčasné mestá Veszprém a Szombathely v Maďarsku, Leibnitz v Štajersku a Ptuj v Slovinsku.

Zdroj: TASR; www.oslovma.hu - foto: Imrich Fuhl; BÚ Györ

Galéria k článku