V Iloku podpísali dohodu a zasadili Strom reformácie

Na slávnostných službách Božích na Pamiatku reformácie 31. októbra 2015 sme v Ev. a. v. slovenskom cirkevnom zbore v Iloku privítali vzácnu návštevu zo Slovenska – generálneho biskupa ECAV na Slovensku doc. PhDr. Miloša Klátika, PhD., s manželkou Mgr. Oľgou Klátikovou.
Slávnostný sprievod duchovných vošiel do chrámu Božieho za spevu 40 detí pod vedením domácej sestry farárky Sajákovej. Generálny biskup Miloš Klátik poslúžil kázňou slova Božieho. V úvode vyjadril svoju radosť a vďaku Pánu Bohu za to, že si môže v spoločenstve ilockých veriacich pripomenúť veľké veci, ktoré učinil Hospodin, a poďakoval im za pozvanie do Iloku a milé prijatie. V kázni vyzdvihol pamätný čin Dr. Martina Luthera, cez ktorého sám Pán Boh konal dielo obnovy stredovekej cirkvi aj spoločnosti. Pripomenul ohlas reformačného hnutia v Uhorsku, kde v druhej polovici 16. storočia bolo na území dnešného Slovenska 90 % obyvateľov evanjelického vierovyznania. Aj keď nasledovali ťažké časy protireformácie, vďaka Pánu Bohu naši predkovia nezapreli svoju vieru a ostali verní odkazu reformácie. Brat generálny biskup zdôraznil, že je to aj dnes našou povinnosťou: ostať verní odkazu reformácie a našich predkov, modliť sa za svoje rodiny, byť si vedomí zodpovednosti za kresťanskú výchovu svojich detí a vernosť Pánu Bohu. „Našou úlohou je, aby sme boli hotoví do bojov a zápasov v službe evanjelia, a tak i v službe svojim blížnym. V zmysle Božieho slova všetci žime a konajme v istote toho, že Hospodin mocností je s nami!“ – povedal brat generálny biskup na záver.

V liturgii okrem brata generálneho biskupa poslúžili sestry farárky Mgr. Oľga Klátiková, Mgr. Svetlana Vojnić-Feldyová a Mgr. Božena Sajáková i bratia farári Mgr. Vladimír Grňa, Mgr. Ján Vida a Mgr. Dušan Saják.

V rámci služieb Božích zaspievali dva spevokoly z cirkevného zboru v Báčskom Petrovci pod vedením Pavla Očovejiho. Deti z domáceho cirkevného zboru vystúpili s reformačným pásmom, kde prítomní mohli vidieť aj malého „Luthera“, ako opäť pribíja 95 výpovedí na dvere chrámu.

Po službách Božích bola slávnostne podpísaná dohoda medzi Evanjelickou cirkvou v Republike Chorvátsko (ECRH) a ECAV na Slovensku o ďalšej spolupráci. Potom generálny biskup s prítomnými kňazmi zasadili Strom reformácie – lipu, a to prvýkrát mimo územia Slovenska.

V mene predsedníctva a presbyterstva nášho cirkevného zboru v Iloku chceme i touto cestou vyjadriť vďaku bratovi generálnemu biskupovi, že si našiel čas, aby aj v našom Ev. a. v. slovenskom cirkevnom zbore v Iloku slovom Božím povzbudil veriacich a pozdvihol ich evanjelickú identitu.