Tlačová správa z II. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí

Na pozvanie Slovenského evanjelického luteránskeho cirkevného zboru v Nadlaku a za podpory a spolupráce s Úradom Slovákov žijúcich v zahraničí so sídlom v Bratislave sa v dňoch 23. – 26. 9. 2010 uskutočnila už II. konferencia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí.
Konferencia sa niesla v znamení motta „Doklad minulosti, základ budúcnosti slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí“ a zúčastnilo sa na nej 45 delegátov a hostí.

Základnými tézami rokovania bola v prvom rade výmena konkrétnych, praktických informácií z cirkevných zborov; vízia ďalšej vzájomnej práce Slovenských cirkevných zborov v zahraničí; podpora zahraničných slovenských zborov; no hlavne myšlienka založenia Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktoré by pomáhalo revitalizovať existujúce cirkevné spoločenstvá v zahraničí a ponúknuť „know how“ na oživenie zborov a ich prácu s deťmi a mládežou. Práve toto združenie by malo napomôcť lepšej vzájomnej komunikácii medzi samotnými evanjelickými zbormi, seniorátmi a biskupstvami, ktoré pôsobia v zahraničí, ale tiež podporiť spoluprácu a udržať úzku väzbu s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku. Ďalej si združenie za svoj cieľ vytýčilo: podporovať slovenské evanjelické cirkevné spoločenstvá pri komunikácii s konkrétnymi štátnymi a regionálnymi orgánmi v krajinách, kde pôsobia; sledovať situáciu v oblasti súčasného vysťahovalectva Slovákov do zahraničia a v spolupráci s ECAV na Slovensku zabezpečovať duchovnú starostlivosť zakladaním nových cirkevných zborov; vyvíjať charitatívnu a misijnú činnosť v spolupráci s organizáciami podobného zamerania.

K predloženým stanovám sa rozprúdila diskusia, ktorá vyústila do prijatia návrhu, ktorý podpísalo 22 účastníkov konferencie. Tento bude po vzájomnej dohode ešte ďalej diskutovaný, aby mohol následne prejsť oficiálnou registráciou. Napokon bola prijatá Deklarácia účastníkov konferencie.

Praha 5. 10. 2010

Prílohy: