Stretnutie slovenských farárov vo Veňareci

Prvé rokovanie slovenských farárov v Maďarsku v tomto roku sa uskutočnilo 5. mája 2010 vo Veňareci. Naše stretnutie sme začali spevom a v modlitbe sme prosili o požehnanie pre naše rokovanie.
Naši traja biskupi sa ospravedlnili, že, žiaľ, majú iné povinnosti a nemôžu byť prítomní, ale zaželali nám veľa Božieho požehnania. Naše stretnutie poctili svojou prítomnosťou bratia seniori Ondrej Szabó a Adam Mekiš, sestra farárka Alžbeta Nobiková, bratia farári Ján Szeverényi, Attila Spišák a Endre Lehoczky. Zvlášť sme sa tešili, že zo Sarvaša prišiel aj Tibor Mótaň, referent náboženskej oblasti Celoštátnej slovenskej samosprávy.

Témou zasadnutia bol referát o uplynulom období a aktuality našej slovenskej služby. Mali sme radosť, že sa v celej našej krajine konajú pravidelné alebo občasné slovenské služby Božie v Békéšskej – v Novohradskej a v Peštianskej župe, ako aj v Zadunajsku. Zaznamenali sme oživenie v niektorých našich cirkevných zboroch so slovenskými koreňmi: napríklad vo februári tohto roku sme mali peknú slávnosť v Nyíregyháze – po uplynutých 35 rokoch! – na slávnostných službách Boží sme si spomínali na našich slovenských predkov, ktorých deti a mladí nadšene spievali Hrad prepevný... a pomodlili sa Otče náš.

Na konci mája plánujeme spoločné slávnostné služby Božie v Maglóde, na ktorých bude posvätená tabuľa s menami tam slúžiacich bratov farárov od roku 1700.

Najväčšou udalosťou v tomto roku bude aj pre nás 400. výročie Žilinskej synody na Slovensku 29. júna 2010 – 5. júla 2010. Náš mladý vedec Botond Kertész mal v marci v Révfülöpe výbornú prednášku o význame Žilinskej synody, ktorá má svoj vplyv až dodnes. Plánujeme ho pozvať s touto prednáškou na naše nasledujúce zasadnutie na jeseň. Aj my sa nadšene chystáme na slávnosti Žilinskej synody. Práve 3. júla 2010 u nás na Lucine síce bude slávnosť „Deň Slovákov v Maďarsku“, ale dohodli sme sa, že tam poslúžia naši kolegovia, ktorí nepôjdu na Slovensko.

V záverečných modlitbách sme prosili o oheň a moc Svätého Ducha, lebo potrebujeme, aby sa oživila naša slovenská služba. Prosili sme aj slovami piesne č. 565: „Ó, Pane drahý, čuj naše túžby, národ náš milý k životu vzkries, použi na to aj naše služby, pomôž mu priniesť radostnú zvesť. Horlivcov málo, vystroj nás k dielu, štepnica otcov nech kvitne zas, zvestovať spásu dávaj nám silu, nech k tomu Duch Tvoj zmocňuje nás.“