Stála konferencia Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2014

V Kongresovom centre Hotela Sorea Regia v Bratislave sa pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky 30. – 31. októbra 2014 konala Stála konferencia Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2014.
Stála konferencia Slovákov žijúcich v zahraničí sa tohto roku sústredila na tému Prístup štátov, v ktorých žijú a pôsobia Slováci, k národnostným menšinám a krajanským komunitám. Na konferencii sa zúčastnilo takmer 90 účastníkov – Slovákov žijúcich v zahraničí z 22 krajín sveta a takmer 30 hostí zo Slovenska.

Konferenciu otvoril predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík. Potom riaditeľ odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR Peter Mišík prečítal pozdravný list od pána prezidenta Andreja Kisku. Slávnostné príhovory mali podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. S pozdravnými príhovormi vystúpili predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Vladimír Skalský, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, tajomník Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Milan Gerka, predseda Matice slovenskej na Slovensku Marián Tkáč a ďalší hostia.

Za ECAV na Slovensku sa rodákom zo zahraničia z poverenia generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika prihovorila tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ Edita Škodová. Hovorila o kontaktoch, ktoré naša cirkev udržiava najmä so Slovenskou ev. a. v. cirkvou v Srbsku, so Slovenským ev. cirkevným zborom a. v. v Budapešti, s Ev. a. v. slovenským cirkevným zborom v Iloku (Chorvátsko), so Slovenským ev. luteránskym seniorátom v Rumunsku, ako aj s ďalšími cirkevnými organizačnými jednotkami, ktorých členmi sú slovenskí evanjelici žijúci v zahraničí. Spolupráca sa uskutočňuje formou vzájomných návštev, zasielaním evanjelickej tlače, učebníc, bohoslužobnej a duchovnej literatúry v slovenskom jazyku, ako aj finančnou podporou – napríklad v r. 2014 ECAV na Slovensku poslala výťažok z dobrovoľných ofier na dokončenie kostola v Iloku, na pomoc slovenskému cirkevnému zboru v Budapešti a povodňou postihnutým evanjelikom v Srbsku (spolu s Evanjelickou diakoniou). Informovala aj o zámere uskutočniť V. evanjelické cirkevné dni v júni 2016 vo významnom centre Slovákov žijúcich v Maďarsku – v Békešskej Čabe v Maďarsku s cieľom vyjsť v ústrety našim rodákom žijúcim na Dolnej zemi.

Po slávnostnom otvorení nasledovalo pracovné rokovanie, na ktorom mal úvodné slovo predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík. Po voľbách do návrhovej mandátovej komisie a pracovného predsedníctva sa konalo zasadnutie pracovných komisií.Súčasťou konferencie bola i prezentácia projektu Pamätníka vysťahovalectva a prezentácia mesačníka Krásy Slovenska.

Konferencia pokračovala aj na ďalší deň vystúpeniami jednotlivých účastníkov. Predseda ÚSŽZ vyzval k aktívnej účasti na príprave novej koncepcie štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorý načrtne priority a smerovanie štátnej politiky SR vo vzťahu ku krajanom na najbližšie roky.

Rokovanie Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2014 bolo zakončené prijatím záverov.